Instagram'da Nasıl Daha Fazla Takipçi Kazanılır: İnsta Oyununuzu Öne Çıkarın

beautiful girl in black in front of a purple wall via @bilgeecavdar

Instagram her geçen gün büyüyor. Herkes ister influencer olmak için ister marka kimliği oluşturmak için olsun Instagram'da daha fazla takipçisi olsun istiyor. İş dünyasında, pazarlamada, ürün tanıtımında ve hatta işe alımlarda dahi kullanışlı olmaya ve önem kazanmaya devam ediyor.

Kimileri takipçi satın alma yolunu seçer ki bu tamamen gereksizdir. Sahte rakamlar size hiç bir şey kazandırmaz. Hedefiniz gerçek insanlarla iletişime geçmek olmalı.

Instagram algoritmasını sürekli değiştiriyor ve bu herkesi etkiliyor. Daha önceden olduğu kadar takipçi kazanamıyor ve beğeni alamıyorsanız şaşırmayın çünkü bu herkes için geçerli.

Bu yazı Instagram'da nasıl daha fazla takipçi kazanılır konusu üzerine okuyabileceğiniz en yeni blog. 2017'den kalma bir blog yazısından bilgi almak için zamanını harcamayın. Instagram belirli aralıklar algoritmasında değişiklikler yapıyor.

Bir gün Instagram'da 10 bin takipçi yapamazsınız. Hali hazırda ünlü değilseniz bu kadar çok takipçi edinmek için bir dizi süreçten geçmeni gerekir.

Bu blogda, sizlere Instagramda daha etkili olarak 2019'da daha fazla takipçi kazanmanız için yardımcı olacağız.

Estetik IG Profili Planlayın

example aesthetic instagram profile via bilgeecavdar

Her başarıya ulaşan deneme mükemmel bir planla başlar. Instagram profiliniz için estetik bir görünüm planlamalısınız.

Ne paylaştığınız hakkında bir ritim tutturun ve fotoğraflarınıza aynı efektleri kullanmaya çalışın ki kendinize has, eşsiz bir görünüm sağlayın.

Paylaşımlarınızı üçlemeler olarak düşünün. Instagram paylaşımlarınızın yan yana nasıl duracağını öngörün. Profilinizin akışı birbiriyle alakalı durmalı. Örnek olarak, bir fotoğraf, sonra video ve sonra da bir bilgi paylaşabilirsiniz. Daha pek çok yöntem vardır.

Instagram profilinizde estetik bir paylaşma düzeni kurursanız Instagram keşfet sayfasından gelen insanlara takip etme butonuna bastırırsınız. Insanları ileride ilgi çekici paylaşımlar yapacağınıza inandırın.

Zorlamayın. Her şeyde iyi olamazsınız. Profiliniz için özel bir alan seçin. Bir şeyde iyi olun ve o alanda mükemmelleşin. Instagram sadece patates üzerine olan ve binlerce takipçisi olan bir çok sayfa var.

Hedef kitleniz üzerine düşünün. Instagram'da ne görmek isterler? Onları ne bir ürünü veya hizmeti kullanmaya iter?

İlgi Çekici Bio Yazın

Instagram biyografinizin insanların ilgisini çekmesi lazım. Bunu başarmak için meraklandırıcı biyografi yazmanız gerekir.

Bio bilgi verici ve insaları takip etmeye itecek şekilde etkileyici olmalıdır. İşiniz ve iletişim bilgileri hakkında paylaşım yapabilirsiniz.

Web sitenize bir link koyun. Biyografi eğer reklam vermezseniz Instagram reklam koyabileceğiniz tek yer. Bu link URL kısaltıcalarla kısaltın. Bu web sitenize gelecek olan tıklanmayı arttıracaktır. Harekete geçirici kelimelerle linke tıklamaları için insaların aklını çelebilirsiniz.

Instagram biyografinizdeki link sadece anasayfanıza ait olmak zorunda değil. En son çıkardığınız ürün veya en son geliştirdiğiniz hizmetinize yönledirme yapabilirsiniz. Bu linki akıllıca kullanın.

Size uygun olan emoji'leri kullanın. Bunları cümlelerin başında kullanmaya özen gösterin. Bu Instagram biyografinizi daha anlaşılır hale getirecektir. Ayrıca bu okumayı daha eğlenceli hale getirir.

İşinizle alakalı hashtag etiketleri kullanın. Markalaşmak adına kendi hashtag etiketinizi oluşturun.

Reklam İçin Hikayeleri Kullanın

instagram stories via crowdfireapp.com

Instagram yaptığı son güncellemeler ile insanların akışında gözükmeyi zorlaştırsa da hikayeler her zaman en üstte durur. Bir zamanlar Snapchat'in alameti farikası olan 24 sonunda kaybolan hikayeler artık Instagram'ın en önemli özelliklerinden biri.

Modern pazarlama artık çoğunluklu hedef kitleyle etkileşime girmekle alakalı. Pazarlamacılardan insanların ilgisini çekecek ve onları harekete geçirecek içerikler üretmesi isteniyor. Instagram hikayeleri hakkında detaylı bir araştırma veya veri olmasa da pazarlama için hikaye paylaşma yönteminin son derece etkili bir yöntem olduğunu söylemekte sakınca yok.

IG hikayelerinizde bir hikaye anlatın. İyi, basit ve sade bir hikaye anlatmak insanların sizi daha kolay hatırlamasını sağlar. İyi bir hikaye insanlarda firmanız/işletmeniz veya hesabınızla bir yakınlık kurmasını sağlar.

Bir hikaye örgüsü kurun. İnsanları bir sonraki hikayenizi merak ettirecek planlar kurun. Bu takipçilerinizle etkileşim oranlarınızı arttıracaktır.

Takipçilerinize kaliteli içerik sunun. Bu tarz içerikler Instagram hesabınızın takip edilmesi için en büyük nedenlerden biridir. Onlara kaliteli bir eğlence mutlu edin veya önemli bilgiler vererek hayatlarını kolaylaştırın. Instagram takipçileriniz içeriklerinizi paylaşacak ve daha fazla takipçi kazanmanızı sağlayacak insanlar.

Instagram hikaye reklamlarını kullanarak profilinizin reklamını yapın. Bu daha fazla görüntülenme anlamına gelir. En ilgi çekici olduğunu düşündüğünüz hikayenizi reklama vermeniz en iyi geri dönüş alacağınız yöntem olacaktır.

Instagram Hikaye Fikirleri

Dersler

Nasıl yapılır videoları Instagram'da en fazla izlenen içeriklerdendir. Eğer yaptığınız iş öğretilebilir bir şey ise "kendin yap" hikayeleri yayınlayarak insanlarla etkileşime geçin ve konu hakkındaki uzmanlığını gösterin.

Sahne Arkası

Sahne arkası hikayeleri insanları bir kişiye veya markaya daha yakın hissettirir. İnsanlara kapalı kapıların arkasında işlerin nasıl yürütüldüğünü gösterin. Instagram hesabını takip eden insanlar için çok ilgi çekici içeriklerdir.

Soru&Cevap

İnsanların sizin veya işinizin hakkındaki sorularını IG hikayelerinde cevaplayın. Bu yöntem etkileşim oranlarınızı uçuracaktır. Onlara soru sordurun ya da onların ilgisini çekecek soruları siz sorun.

Anketler

Instagram hikayelerinize anketler ekleyerek insanlara kendilerini değerli hissettirebilirsiniz. İnsanlar fikirlerinin önemsendiğini görmeyi sever. Sinsi bir taktik olarak anketleri ikinci ve/veya daha sonraki hikayelerinizin sol tarafına koyarak onları hikayelerinizde tutabilirsiniz. Etkileşim oranlarınızı kurnazca da olsa arttırır.

Instagram başarısı için hikayeler anahtardır..

İlgi Çekici Açıklama Yaz

kendall jenner squad pose with a red coat

Kelimeler bir Instagram paylaşımını ilgi çekici yapabilir, ona anlamlar kazandırabilir veya iyi bir hikaye anlatımıyla gizem katabilir. Açıklamalarda kendinizi ifade edin.

Instagram açıklamaları yaptığınız paylaşımın tanımlama ve yorumlarıdır. Emoji'ler, hashtag etiketleri ve kişi etiketlemeleri içerebilir. Instagram açıklama karakter limiti 2.200 karakterdir. Bu rakam iyi bir hikaye anlatmaya yeter de artar.

Paylaşım yapmadan önce bir beyin fırtınası yapın. Takipçilerinizin kalbini kazanmak mı istersiniz yoksa onları nefes alamayana kadar güldürmek mi? Dikkat çekici bir açıklama için paylaşım öncesi tonunuzu belirleyin.

En önemli kelimeleri cümle başında kullanmaya öze gösterin. Bir kaç kelimeden sonra açıklamalar Instagram tarafından kısaltılır. En baştaki bir kaç kelimeden merak hissini uyandırmanız gerekir. İnsanların "devamı" butonuna tıklamaya ikna edin.

İnsanlara fikirlerini paylaşmalarını sağlayacak sorular sorun. Bu insanların paylaşımlarınıza yorum bırakmasına sağlayacak bir Instagram yöntemidir. Bu daha fazla takipçi kazanmanızı sağlayacak olan görüntülenme sayınızın artmasıyla sonuçlanacak olan etkileşim sayınızı arttırır. Bu iş için müşteri anlamına gelmektedir.

Açıklamalarınıza bir kaç emoji serpiştirin. Bu insanların önemli olan kısmı bulmasına yardımcı olur. Bu tarz paylaşımlar reklam amacındaki bir robot gibi görünmenizi engeller. Emojiler ayrıca gizli mesajlar vermek için de harika bir yöntemdir.

Instagram Takipçilerini Harekete Geçirin

Harekete geçiriciler etkileşim oranlarını arttırmak için çok önemlidir. CTA(harekete geçirici) kesinlike yapılmalıdır ve bu paylaşımınızın açıklamasında da olabilir Instagram hikayenizde de olabilir.

Takipçilerinize paylaştığınız paylaşımlarınızda arkadaşlarını veya sevgililerini etiketlemelerini söyleyebilirsiniz. Onları Instagram hesabınızla özleşmiş hissetmesini sağlayın. Kendiniz ve takipçileriniz ile aranızda bir bağ kurun.

Paylaşımlarınızda emoji yorumları atmalarını söyleyin.

Onlara sorular sorarak yorumlarda fikirlerini paylaşmaları için takipçileriniz cesaretlendirin.

İnsanlar eğer cesaretlendirirlerse paylaşımlara yorum bırakmaya bayılırlar. Bazı durumlarda yorum kısmı gerçek bir komedi gösterisine dönüşebilir.

İnsanları Takip Et

people with smart phones

Bu SOSYAL medya. Sosyal olmak için insanlarla etkileşime girmelisiniz. Eğer Instagram'da 500'den fazla takipçiniz yoksa büyük ihtimalle yeni bir takipçi geldiğinde profiline bakar kim olduğuna bakıyorsunuzdur.

Alakalı hesapları takip etmeniz Instagram'da daha fazla takipçi kazanma şansınızı arttırır. Bu Instagram'ın keşfet sayfasında çıkma şansınızı arttırır.

Takiplerinize geri dönüş yapmayan çok sayıdaki hesap için canınızı sıkmayın. Instagram'da geri takip atmayan hesapları takipten çıkmak için pek çok program var. Bunlara örnek olarak IGdm verilebilir. Bu uygulama ile ayrıca bilgisayarınızdan da yazışabilirsiniz.

Etkileşim Gruplarına Katılın

Bu Instagram'da daha fazla takipçi kazanmak için oldukça aktif bir yöntemdir. Facebook'ta IG'de takipçi kazanmak için pek çok grup etkileşim grupları(engagement groups) vardır.

Bu gerçek ve aktif kullanıcalar kazanmak için harika bir yöntem. Bu tarz gruplar etkileşim oranlarınıza tavan yaptırır.

Bu tarz gruplarda paylaşmak için seçtiğiniz postunuzun en iyisi olduğuna emin olun çünkü genelde duvarlarında sadece bir içeriğinizi paylaşmanıza izin verirler. İnsanların ilgisini en iyi fotoğrafınızla çekin.

Repost Yapın

Her gün insanların hayran kalacağı eşsiz paylaşımlar yapmak oldukça zordur. Başka hesaplardan yapacağın repost'lar tıpkı alıntıların bir konuşmanın kalitesini arttırdığı gibi Instagram hesabınızın da gücünü arttıracaktır.

Alıntı yaptığınız hesabı etiketlemeyi unutmayın. Kopya hakları sebebiyle bu bir zorunluluktur ve bunun yanında etkileşim oranınızı da arttırır.

Başkalarından ilham almakta kendinizi özgür hissedin.

Diğer Platformlarda Tanıtın

social media platforms

Instagram hesabınızı kulladığınız diğer sosyal medya platformlarında da tanıtın. Bu daha fazla takipçi çekmek için etkili bir yoldur.

Herkesin bir sosyal medya platformunu diğerlerinden daha fazla kullanmak için kendince sebepleri vardır. Bazı insanlar sizi Twitter'dan bulsa da Instagram'ı daha fazla kullanıyor olabilirler. Instagram hesabınızı kullandığınız her platformda ulaşılabilir kılın.

Diğer sosyal medya hesaplarınızda sadece Instagram'da paylaştığınız içeriklerin reklamını yapın. Instagram'da daha fazla takipçi kazanmak için bu son derece basit ve basit olduğu kadar da etkili bir yöntemdir.

Detaylı Alternatif Metinler Yazın

Instagram'ın en yeni özelliklerinden bir alternatif metinler. SEO ile alakadarsanız bunun önemi zaten biliyorsunuzdur.

Akıllarında "Instagram alternatif metni nedir?" sorusu olanlar için ise alternatif metin arama motorlarının görselleri algılaması için yazılan açıklamalardır. Instagram paylaşımlarınızda optimize edilmiş alt-metinler yazmak Google ve diğer arama motorlarında gözükmenizi arttıracaktır.

Paylaştığınız postu kullanmak için ideal sayıda hashtag etiketi kullanabilirsiniz.

Bu son derece önemlidir o yüzden üşenmeyin. Instagram'ın değişen algoritmalarına ayak uydurmak zorundasınız.

Instagram'da Reklam Verin

commercials on wall

Bu Instagram'da daha fazla takipçi yapmanın en efektif yollarından biridir. Instagram reklam verdiğiniz paylaşımlarınız için izlenim sağlar. Reklamın kimlere gösterileceğini belirlemek için isterseniz insanların lokasyonunu, cinsiyetini, yaş aralığını ve ilgi alanlarını seçebilir isterseniz Instagram'a bu işi bırakabilirsiniz.

Alabileceğiniz pek çok teklif vardır. Bütçenizi ve reklamın süresini belirleyebilirsiniz. Ayrıca, istediğiniz zaman bir reklamı sonlandırabilirsiniz. Instagram reklamlarını denemekten çekinmeyin.

Benzer Sayfalar

Deneyiminizi Arttıracak En İyi iPhone Uygulamaları

App Store'da pek çok uygulama var ama sadece bazıları zamanınızı ve paranızı hak ediyor.

WeTransfer ile Dosya Nasıl Gönderilir?

WeTransfer adından da anlaşılacağı gibi bir dosyalarınızı paylaşabileceğiniz bir internet sitesi.

5 Yöntem ile Etkili Bir Web Sitesi Oluşturmak

İçeriğin nasıl oluşturulduğu, tasarımın nasıl kullanıldığı ve eklentilerin ne kadar verimli kullanıldığı web sitenizin verimliliğini arttıran temel olgulardır.