SEO’ya Giriş 101: Google Search Console

google

Arama motorlarının sonuçları listelemesi için geliştirilen SEO için Google Search Console temel yapı taşıdır ve arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmek için ayarlarınızı yapmanız şarttır.

Google Search Console, SEO ile bulunmanızı sağladığı gibi web siteniz hakkında istatistik tutmanızı da sağlar.

Bu yazımızda Google Search Console’un nasıl kullanıldığını ve Vhizo ile oluşturduğunuz web sitenize nasıl eklendiğini adım adım anlatacağız.

Gmail Hesabı

Gmail hesabına giderek kayıt olun veya hesabınız varsa giriş yapın.

Google Serch Console’a Başlangıç

Buradan ulaşacağınız sayfada "Şimdi Başla” butonuna tıklayınız.

Gelen sayfada web site adınızı tam olarak (htttps://siteadi.com) yazınız. “Mülk Ekle” butonuna tıklayınız.

Mülk Sahipliğini Doğrulayın

“Mülk Ekle” butonuna bastıktan sonra karşınıza bir pencere açılacak. “Diğer Doğrulama Yöntemleri” altında “HTML Etiketi” alt menüsünü açın. Açılan kod bölümdeki “content=“Rn6ChJKd-oQ1hF-K2XXaLASilXqNd1zTRcYHbomwlkg2 “ yazan yerdeki sadece “Rn6ChJKd-oQ1hF-K2XXaLASilXqNd1zTRcYHbomwlkg” kodunu kopyalayınız.

not: Verilen “Rn6ChJKd-oQ1hF-K2XXaLASilXqNd1zTRcYHbomwlkg” kodu sadece örnektir.

Kopyalıdığınız kodu Vhizo yönetim panelinizde “Ayarlar” menüsünden “SEO" alt menüsünden “Google Search Console” barına kopyalayınız. Güncelle butonuna tıklayınız. Google Search Console sayfasına döndüğünüzde “bitir” butonuna basarak web sitemizi Google Search Console’a ekleme aşamamızı başarıyla sonlandırıyoruz.

URL Denetimi

Google arama sonuçlarında çıkabilmeniz için web sitesi url adresinizi dizine eklemeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için Google Search Console sayfasında sol menüden “URL denetimi” menüsüne tıklayınız. Üst ekranda web sitenizin tam adını (https://siteadi.com) aratınız. Google kısa süreli bir tarama yapacaktır. “URL Google’da Yok” bölümünden sağ alttan “DİZİNE EKLENMESİNİ İSTE” yazısına tıklayınız. Eklenebilirliğiniz taranacaktır. Tarama sürecinden sonra isteğiniz Google tarafından alınacaktır. “Anladım” yazısına tıklayarak işlemi sonlandırıyoruz.

Site Haritası Ekleme

SEO ile arama sonuçlarında çıkmanızı sağlayan temel unsurlardan biri de site haritanızdır. Linklerinizi listeleyen bu uygulama arama motorlarında üst sıralara çıkmanızda size yardımcı olur.

Google Search Console sayfasında sol menüden “Dizin” ana menüsü altındaki “Site Haritalarını” menüsüne tıklayınız. Açtığınız sayfada web sitenizin hali hazırda yazılı olduğunu göreceksiniz. “https://siteadi.com/" diye başlayan çubuğa “sitemap.xml” yazınız ve “Gönder” butonuna basınız. Site haritasının başarıyla gönderildiğine dair gelen pencerede “Anladım” yazısına tıklayarak işlemi sonlandırınız.

Özet

Bu 5 adımı tamamladıktan sonra web siteniz için Google Search Console kullanmaya başlamış olacaksınız.

Benzer Sayfalar

SEO İçin Yapmamanız Gereken 8 Hata 2019

Arama motoru sonuçlarında gözükmek istiyorsanız oyunu kitabına göre oynamalısınız. SEO yaparken kaçmanız gerek 8 hatayı derledik.

SSL SERTİFİKASI NEDİR ve NE İŞE YARAR ?

SSL sertifikası ya da bir diğer adıyla HTTPS protokolü web siteniz ve ziyaretçileriniz arasında güvenli bir bağlantı oluşturur ve siber suçluların bilgi çalmasını engeller.

SEO Çakraları: İnternet Trafiğinizi Arttırmak İçin En İyi 11 SEO Tavsiyesi

Web sitenizin arama motorları ile huzurlu bir etkileşimde olması için SEO çakraları açık olmalıdır. Tıklanma akışı için SEO çakralarınızı açın.