5 Yöntem ile Etkili Bir Web Sitesi Oluşturmak

black glasses on a mac

Vhizo ile 5 dakikada web sitemizi oluşturarak dijital dünyada yerimizi aldıktan sonra sıra etkili bir web sitesi oluşturmakta. İçeriğin nasıl oluşturulduğu, tasarımın nasıl kullanıldığı ve eklentilerin ne kadar verimli kullanıldığı web sitenizin verimliliğini arttıran temel olgulardır. Bu yazıda web sitenizin etkisini arttırarak daha fazla insana ulaşmanız için ipucu ve yöntemlerden bahsedeceğiz.

1. Web Sitenizin Amacını Belirleyin

İlk adım sitenizin sizin için ne yapacağından geçiyor.

Web sitenizi periyodik şekilde yeni içerik eklemediğiniz, daha çok potansiyel müşterileriniz için hizmetleriniz hakkında bilgi sunduğunuz ve online olarak araştırıldığınızda referans olabilecek bir web site şeklinde tasarlayabilirsiniz.

Ya da, web sitenizde ziyaretçilerinize hakkınızda bilgi sunduğunuz gibi, periyodik olarak ürettiğiniz içeriklerle ziyaretçi ve potansiyel müşterilerinize makaleleriniz ile çeşitli bilgiler sunabilir ve daha fazla tıklanma alabilirsiniz.

Planınızı belirleyip bu plan üzerinden ilerlemek önemli bir ilk adımdır çünkü daha sonrasında nasıl ilerleyeceğinize dair size rehber olacaktır. Ama yine de web sitenizin gelişeceği yönü ilerleyen süreç içerisinde karşılacağınız değişkenler sonucunda değiştirmek sizin elinizde.

2. Web Sitenizi Organize Edin

Organize olmak, planlı ilerlemek her işte olduğu gibi web site tasarımınınızda da size çokça yardımcı olacaktır. Web sitenizi organize ederken yapmanız gerekler hakkındaki tavsiyelerimizi alt başlıklar halinde inceleyebilirsiniz.

tahta karşısında adam

İletişim Bilgilerinize Yer Verin

Sosyal medya hesaplarınıza, e-postanıza ve iletişim numaranıza mutlaka yer verin ve ziyaretçilerinize ulaşılabilir olun. Sosyal medya hesaplarınızda web sitenize ulaşım için link bırakın.

(web.com)'un yönetim kurulu başkanı David Brown konu hakkında “İletişim bilginiz görünebilir olmalıdır ki, tercihen ana ekranın üst bölgesinde, ziyaretçiler sizinle iletişime geçmek istediklerinde telefon numarası veya e-posta aramak zorunda kalmamalıdır.” demiştir.

Vhizo olarak size sunduğumuz temalarda iletişim bilgilerinizi en üste olacak şekilde biz hali hazırda kodlamış durumdayız. Size sadece yönetici paneli üzerinden iletişim bilgilerinizi girmek kalıyor. Yönetici panelinizde ayarlar ana menüsünden sonra site ayarlarına girerek sosyal medya iletişim bilgilerinizi girebilir, sayfalar ana menüsünden de hakkımızda ve iletişim sayfalarınızı yönetebilirsiniz. Vhizo olarak size sunduğumuz basit ve kullanıcı dostu arayüz ile bu işlemleri kısa sürede halledebilirisiniz.,

Kategoriler oluşturun

Kategori oluşturmak ziyaretçilerinizin aradığını bulması konusunda büyük kolaylık sağlamakla beraber sizin için de oluşturduğunuz içerikleri düzenli tutmak için çok yardımcı olan bir yöntemdir. Sayfanızı görsel kalabalığa maruz bırakmamak için ana kategoriler altında alt kategoriler oluşturmak en iyi tercih olacaktır. Net ve hedef odaklı kategori planlaması ile ziyaretçilerinize web sitenizi kullanmaları sürecinde büyük kolaylık sağlarsınız.

Vhizo hizmetiyle açtığınız web sitenizde yönetici panelinden kategoriler menüsünden kolayca kategorilerinizi ve alt kategorilerinizi oluşturabilir, ayarlar menüsünden ise hangisi kategorilerin ana sayfada görünmesini istediğinize karar verebilirisiniz. Vhizo ile kodlama bilgisi gerekmeden bütün kategorileme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

3. İçerik Oluşturun

Web siteniz işinizle ilgili iletişimin en değerli parçalarındandır. Ziyaretçilerin web sitenizi ziyaret ettikten sonra hizmetiniz veya ürününüz hakkında doğru fikir sahibi olmaları önemlidir. İçerik oluştururken bunu pazarlama perspektifinden düşünmeniz gerekir.

Ziyaretçilerinizin arayacağı içerikleri oluşturduğunuzdan ve onlara ulaştığınızdan emin olmanız lazım. Genellikle yaptığınız iş hakkında portföy sergilemek en iyi seçenektir.

macbook kullanan adam

Oluşturduğunuz metinlere görsel eklemek en önemli noktalardan biridir. Metine uygun bir görselle desteklenmiş içerikler ilgi çekecek ve tıklanma sayınızı arttıracaktır. Kullandığınız görselin kalitesinin yüksek olması da profesyonellik açısından son derece önemlidir. Stok görseller kullanmanız profesyonel gözükecektir.

Oluşturalan metin ve metini desteklemesi için eklenen görsel arasında bir standart oluşturmak ve profesyonel bir görünüm vermek içerik kalitesinden yana çok önemlidir.

Hedefine uygun, net, yaratıcı ve görsellerle desteklenmiş bir içerik web sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmak konusunda yapabileceğiniz en etkili yöntemlerin başında gelir.

Vhizo hizmetleriyle oluşturduğunuz sitenizde kolaylıkla yönetici panelinizden sayfalar oluşturabilir, kategorileyebilir ve istediğiniz içeriği ekleyebilirsiniz. Anasayfa Slider menüsü ile en çok dikkat çekmek istediğiniz konuları, ürününüzü veya hizmetlerinizi görsel ile destekleyerek kullanıcılarınıza rahatlıkla sunabilirsiniz.

4. Eklenti Kullanın

Web sitenizi tasarlayıp, organize ettikten sonra sıra eklentiler kurmaya ve web sitenizin verimliliğini arttırmaya gelir. Etkili bir web site oluşturma yöntemi olarak eklenti kullanımı size ve ziyaretçilerinize pek çok kullanım imkanı sağlar. Sitenizin verimliliği hakkında fikir sahibi olmanızı, sosyal medyada paylaşılmanızı ve kullanıcıların içeriklerinize yorum yazmasını sağlayacak pek çok eklenti vardır. Vhizo olarak size sağladığımız eklentilere yönetici panelinizin market ana menüsünden ulaşabilir ve web sitenizden maksimum verimlilik sağlayabilirsiniz. Şimdi sizlere sunduğumuz eklentilere göz atalım.

beyaz kağıt üzerinde aletler

Ziyaretçi İstatistikleri

Ziyaretçi istatistikleri eklentisi ile son 30 gün içerisinde web sitenize gelen ziyaretçi sayınızı ve sayfa gösteriminizi görebilirsiniz. Bu datayı kullanarak içerik oluşturma ve satış stratejinizi geliştirebilirsiniz.

Google Analytics

Google’ın sunduğu bir hizmet olan Google Analytics web siteniz hakkında çok daha detaylı veri almanıza olanak sağlayan bir eklentidir. Google hesabınız üzerinden oluşturacağınız Google Analytics hesabınızdan alacağınız izleme kimliğinizi Vhizo yönetici panelinizde Google Analytics ayarlarına girerek sitenizin web kaydını takip edebilirsiniz.

Harita

Hangi sektörde olursanız olur web siteniz fiziksel varlığınıza destek olmak için yaratılmıştır. Harita eklentisi ile ziyaretçilerinize bulunduğunuz konumu belirterek ulaşılabilirliğinizi arttırın. Vhizo ile oluşturduğunuz web sitenize oluşturduğunuz sayfalara harita ekleyerek konumunuzu ziyaretçilerinize gösterin.

Formlar

Web sitenize form ekleyerek ziyaretçilerinizin sizinle iletişimini ve size geri dönüşlerini formlar üzerinden gerçekleştirin. Form üzerinden iletişim sağlamak profesyonelliğinizi gösterecektir. Vhizo üzerinden oluşturduğunuz web sitenizde yönetici panelinden formlar menüsünden gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Disqus

Disqus eklentisi ile paylaştığınız içeriklerde ziyaretçilerinize yorum yapma ve bir tartışma ortamı oluştursunuz. Ziyaretçileriniz içeriğiniz, ürününüz veya hizmetiniz hakkında yorum yapabilir ve potansiyel müşterilerinize referans sağlamış olurlar. Disqus eklentisini kullanmak için bir Disqus hesabı açmanız ve bu hesabı Vhizo yönetici panelinizden Disqus eklentisi seçeneğinden eklemeniz yeterli olacaktır.

Zendesk Chat

Zendesk Chat ziyaretçilerinize canlı destek vermenizi sağlayan bir eklentidir. Ziyaretçilerinizin sorularına anında cevap vermenize olanak sağlar ve sorunlarını çözmeniz konusunda oldukça etkilidir. Zendesk hesabı açarak aldığınız Widget kodunuzu Vhizo yönetici panelinden Zendesk Chat eklentisi seçeneğine ekleyebilirsiniz.

AddThis

Oluşturduğunuz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşılmasını sağlayan bir eklentidir. Sosyal medyada görünürlüğünü arttırmakta etkili bir eklenti olan AddThis ile tanınırlığınızı ve ulaşılabilirliğinizi arttırın. AddThis hesabınızdan alacağınız Widget kodunuzu Vhizo yönetici panelinde AddThis eklenti seçeneğine kopyalayarak siz de kolayca içeriklerinizi sosyal medyada paylaşılabilir yapın.

5. SEO Taktikleri Kullanın

Türkçesi araştırma motoru optimizasyonu olan SEO web siteninizin tıklanma trafiği için en önemli noktadır. SEO’yu etkili kullanmak web sitenizin trafiğini arttırmak için yapacağınız en önemli aksiyon olacaktır.

Araştırma Motoru Optimizasyonu (SEO) nedir?

SEO organik arama motoru sonuçları üzerine odaklanmış bir pazarlama dalıdır.SEO hem teknik hem de yaratıcı elementler gerektiren sıralama yapmayı geliştirme, web trafiğini ve farkındalığı geliştirme için arama motorları için çok önemlidir. SEO Sayfanızda bulunan kelimelerden web sayfanızdaki linklere kadar pek çok değişken içerebilir. SEO basitçe web sitenizi arama motorları için anlaşılabilir bir temele oturtma yöntemidir.

Neden SEO’ya İhtiyacım Var?

Web trafiğinin pek çoğunu Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorları oluşturur. Her ne kadar sosyal medya da web siteniz için trafik oluştursa da kullanıcılar araştırma yapacakları zaman ilk ve en çok olarak arama motorlarını kullanırlar. Ne iş yaparsanız yapın bu değişmez bir gerçektir.

Arama motorları web sitenize giden yollardır. Eğer arama motorları web sitenizi bulamazlarsa tıklanma sayılarınız yetersiz kalacaktır.

Kullanıcıların arama motorlarına yazdıkları kelimeler inanılmaz bir öneme sahiptir. SEO’ya odaklanmak web trafiğinizi inanılmaz arttıracaktır.

Neden Arama Motorları Web Sitemi SEO Olmadan Bulamaz?

Arama motorları her ne kadar zeki olsa da yardıma ihtiyaçları vardır. SEO anahtar kelime odaklı çalışma sistemi ile arananı bulma konusunda arama motorlarının temel çalışma prensiplerindendir. SEO’ya uygun hazırlanmayan içeriklere sahip bir web sitesi arama motorlarında arka sıralara düşecektir.

Ben SEO Taktikleri Kullanabilir Miyim?

SEO her ne kadar karmaşık gözükse de temel prensipleri kolayca öğrenilebilecek bir yöntemdir. Küçük bir bilgi birikimi bile çok büyük değişimler sağlayabilir.

SEO hakkında ipuçları ve taktikleri bu blogda okuyabilirsiniz.

SEO hakkında sıkça sorulan sorular içn bu blogu okuyabilirsiniz.

Hemen siz de Vhizo ile bir web sitesi kurun

Benzer Sayfalar

WeTransfer ile Dosya Nasıl Gönderilir?

WeTransfer adından da anlaşılacağı gibi bir dosyalarınızı paylaşabileceğiniz bir internet sitesi.

WhatsApp Yazı Biçimleri

Mesaj yazarken kalın harf, italik ve üzeri çizgili yazı nasıl yazılır?

Instagram'da Nasıl Daha Fazla Takipçi Kazanılır: İnsta Oyununuzu Öne Çıkarın

Herkes ister influencer olmak için ister marka kimliği oluşturmak için olsun Instagram'da daha fazla takipçisi olsun ister.