6 Adımda Mükemmel Alan Adını Seçme Tarifi

green cupcakes on pink texture

Yeni bir marka kuruyor, bloglarınızda fikirlerinizi paylaşıyor ya da varolan markanız için bir online varlık sahibi olmak istiyor olabilirsiniz. Öyle ya da böyle günümüz şartlarında bir web sitesine ihtiyacınız olacaktır. Bir web sitesine sahip olmak için öncelikle bir alan adı almanız gerekir.

Web sitesi kurmak alan adıyla başlar. İnternet sitesinin başarısı üzerinde reddedilemez bir etkisi vardır. Sizin web dünyasındaki adresinizdir. İşinize uygun ve tanımı kolay bir alan adı seçmeniz gerekir.

Arama motoru sonuç sayfalarına etki yapar. Alan adına anahtar kelime eklemek SEO açısından kazançlı bir yoldur.

İşinizi/markanızı/adınızı tanımlar. Bir web sitesi size saygınlık kazandırır. Harika bir alan adıyla güçlü bir ilk izlenim oluşturursunuz.

Hem marka isminiz hem de alan adınız hakkında uzun vadeli düşünmeniz gerekir. Bu işinizin sınırlarını belirleyecektir. Emeklerinizden tam verim almak istiyorsanız sadece bir alana odaklanın eğer işinizin sınır alanlarını işte tecrübe kazandıkça genişletecekseniz daha geniş içerikli bir alan adı seçin.

Size alan adınızı seçmek için yardıma hazırız. Web sitenize başarılı bir alan adı seçmek için size 6 adımlı bir tarif veriyoruz:

Markalaştırılabilir Yapın

brand writes on a laptop

Alan adınız için seçtiğiniz her bir karakter için SEO'yu aklınızda tutun. Alan adı arama motorlarının web sitenizi sıralamak için ilk bakacakları yerdir. İnternet sitesinin yapı taşıdır.

Alan adınız ziyaretçilerinizin sizin hakkında ilk hatırlayacağı ve sizi bulacağı şeydir. Onu eşsiz ve marka yapın. Sıradanlıktan uzak durun.

Eşsiz ve marka bir alan adı sizi anahtar kelimelere boğulmuş sıradan alan adına sahip rakiplerinizin önüne geçirecektir.

Yeni kelimeler uydurarak etkileyici bir izlenim oluşturabilirsiniz. Bu Google'ın ve yerli arama motoru Yaani'nin tercih ettiği yol. Ayrıca hali hazırda var olan ama çok az kullanılan kelimeleri de kullanabilirsiniz. Bu tarz Türkçe keilmeler için TDK'ya, İngilizce kelimeler için ise thesaurus'a bakabilirsiniz.

Konuya farklı yaklaşımlar vardır:

Kişisel

İsim temelli bir alan adı(örnekmeselaoglu.com) seçebilirsiniz. Bunlar insanlara güven verir, yetkinlik gösterir.

Marka adı

Marka adı temelli bir alan adı(vhizo.com) seçebilirsiniz. Marka kimliği oluşturmak için harika bir yoldur. İş dünyasında bir alan adı seçmek için en profesyonel tercihtir.

Hibrit

Bu hem işletme veya firma adını ve onun profesyonellik alanını kapsar. Örneğin, "Mesela" isimli bir pastane alan adına uzmanlık alanını katarak(meselapastanesi.com) daha fazla ziyaretçi çekebilir. Bu yerel işletme veya firmalar için daha geçerli bir metottur.

Doğru Uzantıyı Seçin

Araştırmalara göre, web sitelerinin %70'i ".com" uzantısını kullanıyor. Kategorisinin en iyisinin ".com" uzantısı olduğunu söylemek yanlış olmaz. ARama çubuğuna herhangi bir kelime yazdıktan sonra command+enter yaparsanız tarayıcı sizi ".com" uzantılı siteye yönlendirir.

Özel durumlar için özel alan adı uzantıları vardır. Genelde, pek çok organizasyon ".org" uzantısını ve kişisel blog yazarları ".me" uzantısını kullanılar.

Hedefiniz tamamen yerel ise, şehir adını da alan adı uzantısı olarak seçebilirsiniz. Sadece İstanbul'da kitap satan bir sahafsanız "burcinsahaf.istanbul" alan adıyla yerel insanları mağazanıza çekebilirsiniz.

Kısa, Basit ve Okunabilir Yapın

a notepad, keyword, and mouse

Girişimciler için bir dergi olan Gaeble tarafından yapılan araştırmalara göre, en iyi 100 web sitesinin alan adları için ortalama olarak kullandıkları karakter sayısı altıdır.

Alan adınızı 6 ila 15 karakter arasında tutmaya özen gösterin. Kısa alan adları genelde çok paraya mal olur. Bu maliyetten kaçınmak için daha önce de belirttiğimiz gibi markalaşmış bir alan adı yaratabilirsiniz.

Basit tutun. İnsanların canını karmaşık ve yazması zor alan adlarıyla sıkmayın. Yazılması kolay seçin.

İnsanlar alan adınızı yanlış yazıp başka web sitelerine gidebilir ya da alan adını hiç hatırlayamayabilir. İnsanları web sitenize girerken her seferinde Google düzeltmelerini kullanmak zorunda bırakmayın.

Bir şeyin hatırlanabilir olması için söylenebilir olması gerekir. Progressing Fluency Teorisine göre, insanlar kolayca söyleyebildikleri şeyleri daha kolay hatırlıyor.

Ayrıca bu şekilde insanlar web sitenizi arkadaşlarına, ailesine ve iş arkadaşlarına ağızdan ağıza daha rahat yayar.

Kısa, basit ve okunabilir olmayan alan adları yanlış yazılmakla ve unutulmakla lanetlenir.

Önemli Anahtar Kelimeler Ekleyin

Alan adında anahtar kelimeler kullanmak SEO açısından kullanışlıdır. Google algoritmasından bu kriteri çıkarma eğiliminde de olsa çapa kelime algoritması için vazgeçilmezdir.

Anahtar kelimeler hakkında dikkatli olun. Fazla kullanmamanız gerekir. Ayrıca onları alan adının başına koyun.

Bir web sitesinin ne hakkında olduğunu belli etmek için harika bir yoldur. Bu insanlara güven verir.

İnternette rahatlıkla basit bir Google araştırmasıyla ulaşılabilecek pek çok ücretsiz anahtar kelime aracı vardır. Bunlar işinizle alakalı kelimeler bulmanızı sağlar ve size anahtar kelimeler önerir. Bu arama sonuçlarındaki hacminizi arttırır.

Numara veya Çizgi Kullanmayın

Alan adında numara ve/veya çizgi kullanmak onu spam gibi gösterir. Marka olarak spam gibi gözükmeyi kabullenemezsiniz. Yıllarca emekle sağladığınız güven duygusunu sarsar. Ne profesyoneldir ne de güvenilir. Bu ikisi olmadan bir işletme veya firma başarılı olamaz.

Eğer "k1ral1kar4ba.club" ve "arabakiralama.com" adreslerine denk gelseniz hangisini seçerdiniz? Cevap çok açık sanırım.

Ticari Marka Haklarını Araştırın

knob

Bütün adımlardan sonra sıra bir kaç yasal konuya gelir. Alan adı kaydı bir kaç yasal probleme sebep olabilir. Seçtiğiniz isim için ticari marka haklarını araştırmanız gerekir. Seçtiğiniz alan adıyla alakalı herhangi bir yasal pürüz yoksa ticari marka isim haklarını siz alın.

Sosyal medyada da o ismin alınıp alınmadığını kontrol edin.

Markalaşma açısından alan adı ve sosyal medya hesaplarında aynı isme sahip olmak bir aşinalık sağlar. Bu müşterileriniz, hayranlarınız ve ziyaretçileriniz tarafından daha kolay bulunmanızı sağlar.

Ticari marka isim haklarını araştırmak zor bir süreç gibi gözükse de bu işi kolaylaştıran web siteler vardır. Bir isimin alan adı ve sosyal medyalar için müsaitliğini Knowem'den kontrol edebilirsiniz.

Sonuç

Bu bizim mükemmel alan adını seçmek için tarifimizdi. Her adımı yaparak işiniz için en doğru alan adını seçin. Alan adınızı ücretsiz olarak Vhizo sunucularına bağlayabilirsiniz. Servislerimizi kullanarak SEO için son derece önemli olan cihaza göre cevap veren bir web sitesi sahibi olabilirsiniz.

Vhizo ile hemen ücretsiz web sitesi kurun.

Benzer Sayfalar

Müşteri Güveni Kazanmak İçin Kanıtlanmış 5 Yol

Bu blogda, müşterilerinize güven sağlamanız konusunda yardımcı olacak 5 konu başlığı üzerinde duracağız.

Premium Paket Avantajları ile Öne Geçin

Vhizo olarak Premium Paket ile öne çıkın.

İşinizi Büyütün: Web Sitesi Sahibi Olmanın 6 Avantajı

Potansiyel müşterileriniz de size ulaşabilmek için bir web arama motoru kullanacaktır.