DNS Nedir ve Nasıl Değiştirilir

coding

DNS yani Alan Adı Sistemi, bir alan adını bir IP adresine yönlendiren bir sistemdir. Örnek olarak bir kişi arama barına “vhizo.com" yazdığı zaman DNS bu alan adının kayıtlı olduğu IP (23.123.323.12 gibi) üzerinden bizi web sitesinin sunucusuna bağlar.

DNS kullanılmasının sebebi alan adlarının hatırlanmasının karmaşık numaralar düzenini hatırlamaktan daha kolay olmasıdır. Bu sistem ile ayrıca host ayarlarınızı değiştirseniz dahi web sitesi adınız aynı kalır. Web sitesi sahipleri rahatlıkla sunucu adreslerini değiştirerek başka bir sunucuya geçebilir.

İsim Sunucusu (Name Server) Nedir?

İsim sunucusu, alan adınızın DNS giriş kayıtlarını tutar. Eğer web siteniz Vhizo sunucularına kayıtlıysa, isim sunucusu DNS kayıtlarına Vhizo’nun sunucuları üzerinden ulaşacaktır. Örnek vermek gerekirse:

NS1.vhizo.com
NS2.vhizo.com

Her alan adı en az iki sunucu adına sahip olmalıdır. İlk alan adı sunucusu ana sunucu adresidir. İkincisi ise ilki cevap vermezse devreye girecek olan sunucudur.

İsim Sunucusu Nasıl Değiştirilir?

Alan adı kaydedicilerin genel olarak kolay bir isim sunucusu değiştirme arayüzleri olur. Daha önce aldığınız isim sunucularını rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Vhizo’ya kayıtlı olmayan isim sunucularınızı da Vhizo’ya kayıt ettirebilirisiniz.

Daha önce kullandığınız alan adı sunucularını Vhizo’ya geçirmek için gerekli isim sunucusu ayarlarında “NS1.vhizo.com" ve “NS2.vhizo.com” yazarak isim sunucunuzu Vhizo’ya taşıyabilirsiniz. Bu işlemler için her alan adı sunucusunun farklı fakat basit ve göz korkutmayan bir arayüzü vardır.

Benzer Sayfalar

Instagram'da Nasıl Daha Fazla Takipçi Kazanılır: İnsta Oyununuzu Öne Çıkarın

Herkes ister influencer olmak için ister marka kimliği oluşturmak için olsun Instagram'da daha fazla takipçisi olsun ister.

5 Yöntem ile Etkili Bir Web Sitesi Oluşturmak

İçeriğin nasıl oluşturulduğu, tasarımın nasıl kullanıldığı ve eklentilerin ne kadar verimli kullanıldığı web sitenizin verimliliğini arttıran temel olgulardır.

WeTransfer ile Dosya Nasıl Gönderilir?

WeTransfer adından da anlaşılacağı gibi bir dosyalarınızı paylaşabileceğiniz bir internet sitesi.