En Kötü 13 Blog Hatası ve Nasıl Düzeltileceği

woman blogging

Blog yazmak organik arama sonuçları için anahtardır. Bu bir sır değil. Çalışmalara göre, organizasyonların %90'nı içerik pazarlamasını kullanmakta. İyi yazılmış ve paylaşmaya değer bir blog yazısı web sitelerine çok büyük oranlarda trafik çeker.

Blog yazarken yapmadığınızdan emin olmanız gereken bazı hatalar vardır:

Başlığın Üzerine Çok Düşünmemek

Başlık insanların dikkatini ilk çeken yer. Potansiyel okuyucuları başlıkta yakalamalısınız. İçeriğin ne kadar kaliteli ve iyi olduğu eğer başlığı dikkat çekmiyorsa hiç bir anlam ifade etmez.

Başlık tüm içeriğin bir cümle içerisine sığmasıdır. Bazı durumlarda, en büyük emek yazıyı yazmaktan çok başlık için verilir. Kendi tecrübelerinizden düşünün. Başlığı dikkatinizi çekmeyen bir makaleyi hiç okudunuz mu? Büyük ihtimalle okumadınız.

Kusursuz başlığı yazmak için dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır::

Bir, önce içeriği sonra başlığı yazın. Bitmiş bir yazıya başlık koymak çok daha kolaydır.
İki, yazınız için bir yöntem seçin. Resmi bir dil veya gayriresmî bir dil gibi.
Üç, yazınızı iyice özümsemek için en baştan bir kaç kez okuyuz ve en iyi başlığı verin.

Anahtar Kelime Araştırmasını Pas Geçmek

Anahtar kelimeler için araştırma yapmamak en genel ve kesinlikle yapılmaması gereken hatalardandır. İnsanların aramaya meyilli olduğu kelimeleri araştırın. Eğer yazınız anahtar kelimeler içermiyorsa o yazı okuyucular için yoktur.

keyword construction

Nasıl Anahtar Kelime Bulunur?

Google Trends kullanabilirsiniz. Özel bir alan seçebilir veya dünya geneli seçebilir ve terimlerin Google'daki popülaritesini araştırabilirsiniz. Yükselmekte olan konuları seçerek onları içeriklerinize dahil edin. Yazınızda Game of Thrones sezon 8 hakkında Deanerys'a bir gönderme yapmak hile gibi gözükse de çok işinize yarayabilir.

Uzun bağlamlı anahtar kelimeler kullanmak arama sonucu sayfalarında üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır.

Uygulanamaz veya/ve Düzensiz Paylaşım Takvimi

Ne kadar blog üretirseniz web sitenize de o kadar trafik sağlarsınız fakat üretim süreci bir denge ister.

İlk blog yazmanaya başladığınızda bir sürü fikriniz olur. Her gün yazmak ve paylaşmak hiç sıkıntı olmaz. Peki, başlamanızdan 3 ay sonrasında ne yapacaksınız? İnanın, her gün yeni ve kaliteli bir içerik üretmekte zorlanacaksınız.

Buffer, sosyal medya hesaplarını yönetmek için harika bir uygulama, bir araştırma için bir aylığına blog paylaşmayı durdurdu. Bu onlara aylık ziyaretçilerinde %4'lük bir kayıba sebep oldu ki bu rakam o ay için 40.000 kullanıcı kaybı demek oluyor.

compose rhythm

Ne yapmalısınız?

Bloglarınızı paylaşmak için uygulanabilir ve rahat bir ritim seçin. Bu SEO için önemlidir. Google arama botları web sitenizi indekslemek için sizin blog paylaşma ritminizde ziyaret etmeye başlar.

Ağır Bir Dille Karmakarışık Yazmak

Eğer başlık ilgiyi yakalıyorsa giriş paragrafı da ilgiyi korur. Okuyucuların blogu okumaya devam etmesi için giriş yazısının iyi yazılmış olması gerekir. Bir blog tez gibi detaylı olmakla okumaya değmeyecek basitlik arasında bir konumda kendine yer bulmalıdır.

Nasıl Etkili Blog Yazılır?

İlgi çekici bir giriş yazın, bir kaç küçük bilgi verin ya da merak uyandırıcı sorular sorun. İnsanları meraklandırın ve onlara bu meraklarını gidereceğinizi gösterin.

Blog yazmak doktor tezi yazmak değildir. Çok resmi bir dil kullanmayın ve detaylarla okuyucu boğmayın. Genel olarak ortalama seviyede okuyucular yazınızı okuyacak. Okuyucularınızla bir bağ kurmak her zaman iyidir ama unutmayın ki onlar sizin çocukluk arkadaşlarınız değiller.

Yazı stilinizde sıkıcılık ve uçarılık arasında bir denge kurun.

Kısa Blog Yazıları Yazmak

Blog yazmanın temel sebebi kelimeler isteyen SEO içindir.

Araştırmalara göre, uzun içeriğe sahip blog yazıları web sitelerine kısa blog yazılarından neredeyse 9 kat daha fazla trafik çeker. Bu istatistiğe rağmen sadece her 5 işletmeden biri 750'den fazla kelime içeren içerikler üretiyor.

Başarılı Blog Nasıl Yazılır?

Anahtar kelime ödevinizi yaptıktan sonra, yazabildiğiniz kadar uzun yazın. En iyi SEO uzmanlarından Brian Dean, blog yazarlarına 2.000 kelime barajına ulaşmalarına ve hatta daha fazlasını yazmalarını öneriyor. Aklınızda olsun, bu lisedeki deneme ödeviniz değil. Hedef kelimeler için belli bir rakama ulaşmak değil kaliteli ve değerli bilgi paylaşımı yapmaktır.

scrabble words

Her konu için 2.000 kelimeye ulaşmanız gerekmez. Eğer uzmanlık alanınızda yazılan blogların ortalama kelime sayısı 500 civarındaysa siz 700 civarı kelime yazmaya çalışın. Örneğin, Google'da yapılacak olan "Simge Öpücem şarkı sözleri" araması için 900 kelimelik bir yazı yazmanı gerekmez.

Daha uzun yazabilmek için örnekler kullanın, hikayeleştirin ama kesinlikle kalite seviyesini düşürmeyin

Görsellerin Önemini Unutmak

Gün geçtikçe insanlar daha az okuyor. Araştırmalara göre, kelime sayısı arttıkça okuyucu sayısı azalır. İnsanlar genelde 1.200'den fazla kelimeye sahip bir yazının sadece en fazla %20'sini okuyor

İnsanları Blog Sayfanızda Tutmak İçin Ne Yapmalı?

İyi bir fotoğrafın binlerce kelimeden daha fazla şey anlattığı bilinen bir gerçek. İnsanlar görsellere bakmayı sever. İçeriklerinize görseller eklemek kullancılara daha eğlenceli bir okuma deneyimi sağlayacak ve onları internet sitenizde tutacaktır.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var. Kimse sonsuz sayıdaki el sıkışan insanların fotoğrafını artık görmek istemiyor. Dikkat çeken ve ilgi uyandıran fotoğraflar kullanmalısınız. Bu tarz görseller sosyal medyada paylaşılmanızı sağlayacaktır ve bu durum web sitenize trafik olacaktır.

İnsanların İletişim Kurmasını Sağlamamak ve Etkisiz Sosyal Medya Kullanımı

Bütün öğretiler paylaşmayı yüceltir. Paylaşmak bir şeyi azaltmaz, çoğaltır.

Sosyal medya insanlara yeni bir içerik paylaştığınızı duyurmak için harika bir mecradır. Ayrıca, insanlar kaliteli bilgileri paylaşmayı severler.

Neden Sosyal Medya İnternet Trafiği İçin Önemlidir?

Başarılı SEO analisti Neil Patel'in yapmış olduğu bir araştırmaya göre, bir içerik hakkındaki planlı sosyal medya paylaşımı o içeriğin web trafiğini iki katına çıkartır.

Blogunuzu flood yapmadan paylaşmak yararlıdır. Paylaşımlarınız arasına zaman koyun. Her paylaşımınız için farklı cümleler kullanın.

Direk başlığı paylaşabilir ve ilgi çekmek için bir soru ekleyebilirsiniz.

people using mobile phones

Neden İnsanlara Etkileşim Fırsatı Vermelisiniz?

İnsanlar görüşlerini belirtmeye bayılır. İnsanların blog yazılarınız üzerinden işinizle etkileşime geçmelerine izin verin. Bu yöntem okuyucularınız ile aranızda bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır. Bu insanlara kendilerini daha değerli hissettirecektir. Bu pratik size sadık okuyucular kazandıracaktır. Okuyucuların bloglarınıza yorum yapmasına izin vermemek sadece işinize zarar verecektir.

Sosyal Medya İkonlarını Nereye Koymalı?

İnsanlara blog içeriklerinizi paylaştırtmak için sosyal medya ikonlarını kullanın. Bunu ya önceden duymuşsunuzdur ya da zaten biliyorsunuzdur ama bunu da bilmeniz gerekir: sosyal medya ikonlarının koyulduğu yer önemlidir.

Bu konu hakkında pek çok fikir var. CoSchdule tarafından yapılan bir araştırmaya göre, insanlar ilk olarak bir sayfanın sol üst tarafını okumaya meyillilerdir ve bu sebeple sosyal medya ikonlarını sayfanın soluna koymam akıllıca olacaktır.

Aklınızda olması gereken şu ki her sosyal medya platformunda yer almanız gerekmez. İşinize uygun belirli sosyal medya kanallarını seçin.

Mavi Tık Atmak

Her şeyden önce bu çok kaba bir hareket. Okuyucularınıza karşı umursamaz olmayın. Okuyucu kitlenizi genişletmek istiyorsanız onlara değersiz hissettirmeyin. Bu kötü bir iş hamlesi. Blogunuza yazılan her yoruma bir cevap yazın.

people holding comment cartoons

İnsanlarla Etkileşime Geçmenin Faydaları Nelerdir?

İster küçük bir konuşma olsun ya da dedikodu yapmak olsun ister Fenerbahçe'nin son maçları hakkında bir diyalog olsun insanlar bilgi paylaşımından hoşlanır. Okuyucuların bırakmış olduğu yorumlara bırakılan basit bir teşekkür mesajı onları gelecek postlarda daha fazla katılım göstermeleri konusunda cesaretlendirecektir.

Bazı okuyucular konu hakkındaki argümanlarınızı ve bilginizi sınayabilir. Onların bu meydan okuyan yorumlarına mantıklı ve sağlam cevaplar vermek konu hakkındaki otoritenizi arttıracaktır.

Linkler İçin Alakasız Kelimeler Kullanmak

Bir "buraya tıklayın" butonu spam veya virüs gibi gözükür. Yazınızda link verebileceğiniz pek çok kelime varken "buraya tıklayın" butonu kullanmak son derece gereksizdir. Her linke aynı isme vermek bir belirsizlik ortamı yaratır.

Nasıl Link Verilir?

Linke tıklayınca gidilecek sayfa hakkında insanlara bilgi verin. Rahatlıkla anlaşılır bir kelime veya kelime grubu olmalıdır.

İsimlere link vermeye özen gösterin. Link verirken tek kelime kullanmak zorunda değilsiniz. Belirli durumlarda çoklu kelime öbeklerine link vermek en etkilisidir.

Linkler insanları harekete geçirir bu yüzden onları cümle sonları veya paragraf sonralarında kullanmaya çalışın. Bu sayede okuyucuya linke tıklamadan önce konu hakkında iyice fikir sahibi olma şansı tanırsınız; öbür türlü insanlar tıklamaktan çekinebilirler.

E-Posta Pazarlaması Yapmamak

Yeni bir blog yazdığınızda bunu insanlara duyurmanız gerektiğini biliyorsunuz. Sosyal medya tek başına bu iş için yeterli değildir. Tanıtım yapabildiğiniz her alanda reklamınızı yapmalısınız. DMA'nın yapmış olduğu araştırmalara göre, eposta pazarlaması yatıralan paranın 38 katı geri dönüş sağlamaktadır. 10 lira harcayıp 380 liralık bir yatırım kazanmak harika bir his olsa gerek.

person use email

Yeni Blogları Nasıl Duyurmalı?

Bir üyelik formu oluşturun. Bu e-posta adresi toplamak için etkili bir pratiktir. Yolladığınız maillere "Online Pazarlamanın Son Akımlarını Kaçırmayın" gibi ilgi çekici başlıklar atın.

Güncel bültenler paylaşın. En son bloglarınızdan, en çok görüntülenen içeriklerinizden veya o haftalık aktivitelerinizden insanları haberdar edin.

İçerik Hırsızlığı ve İntihal

Sakın kopyala ve yapıştır yöntemini yapmayın. Bu sınavda kopya çekmek ve 0 almak değl. Bu işiniz ve bu size hem maddi hem de manevi anlamda pahalıya mal olur. Google içerik hırsızlığını ve intihal yapmayı cezanlandırır ve bu web siteniz için kesinlikle istemeyeceğiniz bir şey.

İntihal, çalmaya en yakın şeylerdendir. Daha önce benzer bir yazının yazılıp yazılmadığı hakkında fikrinizin olup olmaması önemli değildir. Google sizi en arka sayfalar atar.

İntihalden Nasıl Uzak Durulur?

İntihal kontrolü için pek çok online araç vardır. SmallSEOTools yazınızın orjinalliğini ölçmek için basit ve kolay kullanışlı bir örnek. EduBirdie ise akademik seviyede içeriğiniz hakkında intihal kontrolü yapmanız için çok kullanışlıdır.

Kısa Sürede Başarı Beklemek

Bu hemen hemen her blog yazarının düştüğü bir hata. Bütün pazarlama hareketlerinden sonra, paylaşımcılar hemen web sitelerinin tıklanma sayılarında bir patlama beklerler. Gerçek şu ki, böyle bir şey hemen olmaz. Pek çok işletme veya blogger kısa sürede sonuç alamadığı için blog paylaşımını bırakırlar.

people holding a cartoon trophy

Ne Yapmalı?

Organik trafiğin uzun vadedeki faydalarına odaklanın. Yeterli zaman geçtikten sonra, eğer blogunuz değerli ve eşsiz içerik sahibiyse Google bu blogu dikkate değer bir organik trafik ile ödüllendirecektir.

Her zaman geçerli konular üzerinde yazılmış bloglar her zaman da insaların ilgisini çekecektir. Bu içeriklerin kaliteleri ile yıllarca değerli kalmaları gerekir. Uzun süreli başarılar içn bu tarz içerikler üretin.

Analizlerin Önemini Gözardı Etmek

Eğer analiz uygulamalarını kullanmıyorsanız, sadece havayı yumrukluyorsunuz demektir. Veri tutmak pazarlama için olmazsa olmadır, veri olmadan hedefsiz üretmek veya satmak başarısızlıkla sonuçlanır.

Neden Analiz Kullanmalısınız?

Sizlere Google Analytics kullanmanızı önerebiliriz. Size sağlayacağı bilgiler şunlardır:

-İnsanların internet sitenizi nasıl bulduğu?
-Hangi paylaşımınızın en çok tıklanmayı aldığı
-İnsanların web sitenizde ne kadar durduğu
-İnsanların tıklama sayıları
-Ve daha pek çok bilgi

Google Analytics'in temel olgularını anlamak için zaman harcayın ve buradan edindiğiniz bilgiler ile anahtar kelime araştırmalarınızı birleştirerek ürettiğiniz blogların içeriklerine yön verin.

Benzer Sayfalar

Yemek Sektöründe Başarısını Kanıtlamış Bir İsim: İzzet Sultanyar

Bir mekana gitmeden önce herkesin akıllı telefonlarına sarıldığı günümüzde Sultanyar Kebapçısı da rekabetten geri kalmamak için web sitesini Vhizo ile açarak bir adım öne geçmiş.

Hobinizden Para Kazanın: 2019'da Kendi İşinizin Patronu Olun

Evet bu doğru, faturalarınızı hobileriniz sayesinde ödeyebilirsiniz. Peki, nasıl? Cevap bu blogda.

Aslım Şimşek Köfte Piyaz Sanal Şubesini Açtı

Yeniliklere açık olan Aslım Şimşek Köfte Piyaz, Vhizo ile açtığı web sitesi ile online şubesini açmış ve rekabette geri kalmamış.