Hobinizden Para Kazanın: 2019'da Kendi İşinizin Patronu Olun

hobby

Derlerki hobisini kendine iş olarak seçen kişi ömür boyu çalışmamış olurmuş. Sabah 9'dan akşam 5'e kadar ofiste sıkıcı bir işte çalışmaktansa sevdiğiniz işi yaparak para kazanmak rüya gibi bir hayat olsa gerek. Bazı durumlarda hobilerimiz sadece hobi olmaktan çıkar. Sürekli olarak yaptığınız hobi alanlarınızda usta haline gelirsiniz. Bir seviyeden sonra ise hobinizden para kazanmak aklınıza gelebilir.

Evet bu doğru, faturalarınızı hobileriniz sayesinde ödeyebilirsiniz. Peki, nasıl? Cevap bu blogda.

El yapımı eşyalar için pazar her geçen gün büyüyor. Bu alanda marketin liderinden biri olan Etsy, kullanıcılarına belli bir standartta para kazanma konusunda yardımcı olurken dünyanın en zengin adamı Bezos'un şirketi Amazon da el yapımı eşyalar marketine giriş yaptı.

Her şey satılabilir. Köpek eğitimi, ressamlık, fitness uzmanlığı, takılar ve benzerlerinin hepsi satılabilir. İnsanları geri tutan tek şey başarısızlık korkularıdır ama bilinmesi gereken en büyük riskin hiç risk almamak olduğudur. Hobiniz size bir servet kazandırabilir ya da en azından faturalarınızı ödeyebilir.

Hobiniz Hakkında Profesyonel Olmak Konusunda Emin Misiniz?

businessman on front of a ladder

Hobinizi işe çevirmek konusunda dikkatli olmalısınız. Bir zamanlar kafa dağıtmak için yaptığınız hobiniz insanların isteklerine yetişmeye uğraşırken tam bir baş ağrısına dönüşebilir. İş olmanın vermiş olduğu planlı çalışma, müşterileri mutlu etme, vergileri ödeme ve finansal hedeflere ulaşma çabası boş zamanlarda bir şeylerle uğraşmaya hiç benzemez.

-Son Teslim Tarihi

Hobiniz üzerinde çalışmak çok fazla zaman alabilir veya siz hobi olarak yaptığınız şey üzerine zaman harcamayı seviyor olabilirsiniz. Bunu kendi mükemmellik algınıza ulaşmak için de yapabilirsiniz. Fakat hobi ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satmaya başladığınız zaman son teslim tarihi devreye girer. Hobinizin bir son teslim tarihi olmasına hazır mısınız?

-Hobinize Olan Özveriniz

Hobinizi işe çevirmeden önce kendinize hobinizin bir heves olup olmadığını sorun. Profesyonel olmadan önce konu hakkında özverinizi göz önünden geçirin. Başka şeyler dikkatinizi çekecekse uzun vadede, hobiniz hobi olarak kalsın.

-Pazarlama Yeteneği

Hobinizde gerçekten çok ama çok iyi olabilirsiniz ama onu satmada da aynı yeteneği gösterebilir misiniz? Pazarlama bir kaç özellik gerektiren bir yetenektir ama öğretilebilirdir de. Söz konusu pazarlama olunca sattığınız ürün veya hizmet hakkında potansiyel müşteriler tarafından seçilmek için yüzde yüz dürüst olmamakta utanılacak bir şey yok. Zamanla alışırsınız, merak etmeyin. Araştırma yaparak ürün veya hizmetinize ne kadar bir bedel isteyeceğinize karar verin.

-Finansal Bağımlılılk

Para kazandıran hobi, kulağa hoş geliyor değil mi? Peki, gerçekten de öyle mi? Eğer finansal beklentilerinizi karşılaması gerekirse hobinizi hala eğlenceli vakit geçirme aracı olarak görebilir misiniz? Eğer satış yapamazsanız faturalarınızı dahi ödeyemeyecek olmak pek de eğlenceli gözükmüyor. Bu duruma göğüs germeye hazır mısınız?

-Hukuksal Durumlar

İş kurmak zor bir iştir. Girişimci olmanın zorluklarına karşı ayakta kalmalısınız. Örneğin, işinizi vergi veren bir işletme olarak devlete tanımlamalısınız ki bu da bir mali müşavir tutma gereği ile sonuçlanır. Limited bir şirket kurmak hakkında bir kaç şey okumak avantajınıza olacaktır.

Her işletme gibi vergilerinizi ödemeniz gerekir. Vergi dairesi ile haşır neşir olmaya hazır mısınız?

Eşi Benzeri Olmayan İş Üretebilmek

Diğer pek çok hobi işinden farklı olmanız gerekir. İnsanlara başka bir yerde bulamayacakları bir ürün veya hizmet sunmanız gerekir. İnsanlara sizin ürün veya hizmetinizi almak için sebepler verin.

Müşteri Beklentisi

Bazı insanlar için el yapımı ürünler eşi benzeri olmayan şeyler olmalıdır. Onları ürünün estetikliği çeker. Ustalığı ve işçiliği överler. Bu tarz estetik değerlere önem veren bir kitleniz varsa onların görsel beklentilerini karşılamalısınız.

Bazı insanlar için ise önemli olan ürünün kullanışlılığıdır. Özel durumlar için üretilmiş ürünler arıyor olabilirler. Balık tutmayı işlemini kolaylaştıracak basit bir ürün binlerce satabilir. Bu tarz ürünler arayan bir hedef kitleniz varsa fonksiyonel ürünler üretmeyi gözetmeniz gerekir.

Hobinizin Pazarını Araştırın

a slice from a cake

Atölyenizde uğraştığınız hobinizin bir rakibi yok. Ortaya çıkardığınız ürün veya kendinize koyduğunuz fit olma hedefinde her hangi bir yarışma içerisinde değilsiniz. İş dünyasında işler bu konu hakkında 180 derece değişiyor.

Yarış içerinde olabilmek için endüstrinin yeniliklerini, yerel rakiplerinizi ve marketin lider markalarını takip etmeniz gerekir. Pazar araştırmasında ödevinizi iyi yapın. Bu sizin gündem hakkında taze kalmanızı ve gelişmenizi sağlar. Sistem içinde kendi yerinizi bulun.

İnsanların diğer işletmelerle nasıl bir ilişkiye girdiğini ve onları o markalara nelerin ittiğini araştıramalısınız. Araştırmalarınız planızın temelini oluşturacaktır.

Değerlendirme Yapın

Araştırmalarınızdan sonra sıra fikrinizi tekrar değerlendirmeye gelir. Çok fazla eleştirel yaklaşmanız normal. Başkalarının da görüşlerini alın. Her ne kadar fikir çok iyi olsa da, küçük değişiklikler gerekebilir. Unutmayın ki, her şey bir süreç.

Maliyetler

Üretim sürecinin maliyeti hakkında araştırma yapmanız gerekir. En temel maddelerden kargo ücretlerine kadar her şeyi dikkate almalısınız. Bir ürünün ortaya çıkmasında pek çok şey kullanılabilir ve bunların hepsinin planlanması gerekir. Ayrıca üretim süresince harcayacağınız süreye de dikkate almalısınız.

Bir İş Planı Oluşturun

Plansız başlanan her iş başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkumdur. Plansızlık işletmelerin Yunan tragedyasıdır, her ne kadar her şey yolunda da görünse er ya da geç her şey sarpa sarar.

İşiniz için kısa ve uzun vadeli planlar yapmanız gerekir. Süreç boyunca değişikliklere adapte olabilecek bir plana sahip olmak olmazsa olmazdır.

Hobileri İşe Çevirme Yöntemeleri

Öncelikle nasıl satacağınıza karar vermeniz gerekir. Size bir kaç fikir verebiliriz:

Öğretin

Eğer öğretme yetilerinize güveniyorsanız, hobilerinizin nasıl yapılacağını insanlara öğretin. Gitar dersleri, yemek kursları, yazma alışkanlıkları gibi pek çok şey öğretilebilirdir. Bunları online olarak pek çok platformda yapabilirsiniz.

Eğer pazarlama işinde iyiyseniz, insanlara hobilerini nasıl satacaklarını öğretin.

Ürün Satın

Bir ürünü satmak için üretebilir veya ithal edebilirsiniz. Eğer modaya ilgi duyuyor ve nasıl dikiş yapılacağını biliyorsanız üretip satabilirsiniz ya da küçük bir işletmenin ürünlerini daha büyük pazarlara pazarlayabilirsiniz.

Hobiniz Hakkında Kitap Yazın/Konuşma Yapın

Hobiniz hakkında "Nasıl Yapılır?" yazıları yazın, bir yerlere gidin ve hobinizin tarihsel sürecinden bahsedin. Kitabınıza başınızdan geçen hobinizle alakalı merak uyandırıcı anılarınızı yazın.

Hobi İşinizi Nasıl Planlamalısınız?

making plans

İş Yükü ve Harcanacak Zamanı Ölçün

Bir ürünü üretirken veya hizmeti sağlarken harcayacağınız zamanı iyi hesaplayın. Herkesin bildiği üzere akıllıca çalışmak her zaman yoğun çalışmaktan daha verimlidir.

Çalışma alanınızı üretkenliğinizi arttıracak şekilde düzenlemelisiniz. İyi koordine edilmiş ve her şeyin yerli yerinde olduğu bir çalışma alanı verimli çalışmayı arttıracaktır.

Eğer özelleştirilebilir el yapımı ürünler üretiyorsanız, kolayca küçük ayarların yapılabileceği kalıplar oluşturun. Yaptığınız kalıba gelen sipariş özelinde eklemeler yapabilirsiniz. Zaman kazanmak açısından çok yararlı olacak bir pratiktir.

Bütçenizi belirleyin

Nasıl para kazanacağınızı planlayın. İşinize devam mı edeceksiniz yoksa istifa mı edeceksiniz? Aylık giderlerinizi göz önünde bulundurun. Kiranızı, faturalarınızı, malzemeleri, kargo ücretlerini ve bir web sitesi sahibi olamanın ücretini mutlaka hesaplarınıza katın.

Bir Ücret Planı Yapın

Ürününüzün veya hizmetinizin üzerindeki etikette kaç lira yazacak? Neler müşterilerinizin ekstra ücret ödemesini gerektirecek?

Nerelere Satacağınızı Seçin

Sadece yerel satışlar mı yapacaksınız yoksa daha büyük hedefleriniz mi var? Örnek olarak, para değeri bulunduğunuz ülkeden daha fazla eden bir ülkeye satarak daha fazla para kazanabilirsiniz.

Kâr Hedefleri Koyun

Ne zaman kâr edip işinizi büyüteceksiniz? Aylık, çeyreklik ve yıllık hedefler belirleyin ve bu hedefler için planlar oluşturun.

Harika Görseller Oluşturun

Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin daha fazla satması için estetik fotoğraflar çekin veya estetik görseller oluşturun. İnsanlar ürün veya hizmetlerinize resimlerden aşık olmalı. Günümüzün görsel ağırlıklı dünyasında resimler ve/veya videolar başarılı bir iş için vazgeçilmezdir.

Markalaşın

Hizmet veya ürününüzü markalaştırın. Ona bir isim verin. "Nike" kelimesinin anlamı her ne kadar Zafer Tanrıçası anlamına gelse de biz onu bugün büyük bir spor malzemeleri markası olarak biliyoruz. Marklaşma süreci sadece bir ürün veya hizmet satmanın ötesindedir. Potansiyel müşterileri bir marka yaklaşımı ve vizyonu oluşturarak işinize çekebilirsiniz.

Eğer şapka yapıyorsanız, şapkanızı giyin. Noel için dekorasyon üretiyorsanız, evinizi bu süslerle ışıl ışıl yapın. Günlük giydiğiniz bluzlarınızın üstüne markanızın logosunu bastırın. Böylelikle zaman içerisinde markanızın tanınırlığını arttırırsınız.

Markanızın hatırlanabilir olması için bir logo oluşturun. Logonuzu ürünlerinizde kullanın. Logo markalaşma sürecinde en önemli adımlardandır.

Markalaşma süreci iş tecrübelerinizle beraber gelişecektir. En iyi marka kimliği oluşturma yöntemlerinden biri de online bir varlığa sahip olmaktır.

Online Varlık Sahibi Olun

woman exploring a startup's website

Bu başarı için mutlakadan da öte bir gerekliliktir. Hobi işiniz için ilk yapmanız gerekenlerden birinin bir web sitesi yapmak olduğu kuşkusuzdur. Bunu daha fazla iş almak için yapmalısınız. 2013 tarihinde yapılan bir araştırmaya göre, insanların 56%'nın web sitesi olmayan işletmelere güvenini kaybettiğini gösteriyor. O zamandan günümüze bu rakam sadece arttı.

Hobinizi özel bir isimle markalaştırdıktan sonra, bu ismi alan adınızda da kullanın. Ürün veya hizmetinizin adını da ("bilgeelyapımıkolye.com" gibi) alan adınıza ekleyerek arama motoru (Google, Yahoo gibi) sonuç sayfalarında daha üstlere çıkabilirsiniz.

İnternet sitenizde bir "hakkımızda" sayfası oluşturun. İşiniz ve kendiniz hakkında bilgiler verin, bu işe nasıl başladığınızı hikayeleştirin. İyi bir hikaye insanların markanıza daha yakın hissetmesini sağlayacak ve sattığınız ürünlere anlam katacaktır.

İş yerinizden üretim süreci hakkında videolar paylaşın. Hünerlerinizi göstermek için harika bir yol. İnsanlara ne kadar yetenekli olduğunuzu gösterin.

İşinizle alakalı iletişim bilgilerini verin. Bu bilgileri web sitenizin en üst tarafına koyun ki kolayca bulunabilsin. Potansiyel müşterileriniz iletişim bilgilerini efor sarfetmeden bulabilmeli. Sosyal medya hesaplarınıza ulaşım için linkler verin.

İşinizle alakalı sosyal medya platformlarını seçin. Ürün veya hizmetinizi ve bunların üretim süreçlerini paylaşın. Takipçileriniz ile etkileşime girin. Sosyal medya bir ismi duyurmak için harika bir yerdir. Kullanımı kolay ve gereklidir. Neredeyse hemen her sosyal medya platformu size paylaşımlarınız hakkında istatistik sağlarlar. Bu istatistikler işinizle kimlerin alakalı olduğunu anlamak için çok iyi yardımcılardır.

Hobinizi pazarlamak için büyük online pazarları kullanın. Etsy, hobinizden bir servet kazanabileceğiniz en büyük el yapımı pazarlarından biridir. İnsanları Etsy'den kendi web sitenize yönlendirin.

Ayrıca, bir web sitesi sizin 7/24 çalışan elemanınızdır. Eğer Sünger Bob Karepantolon'u işe almazsanız daha iyi bir çalışan bulamazsınız. İnsanlar web siteniz sayesinde size günün her anında her istedikleri anda ulaşabilirler.

Web sitesi sahibi olamanın büyük avantajları hakkında bu yazımızda daha fazlasını okuyabilirsiniz

İşiniz için bedava web sitenizi hemen bugün Vhizo ile kurabilirsiniz.

Bir İletişim Ağı Oluşturun

İş insanlarla yapılır. İşinizi büyütmenizi sağlayacak yerel işletmelerle iyi ilişkiler kurun. Onlar sizi müşterilerini önerebilirler. Yeni iş ortaklıkları kurabilir ve işinizi parlatabilirsiniz.

Endüstrinizden insanlarla bağlantılar kurun. Hobinizle alakalı kulüpler bulun, konferanslara katılın. Bu tarz etkinliklerden çok fazla şey öğrenebilirsiniz.

Bunu unutmayın, iş dünyası tamamen bağlantılarla alakalıdır. İnsanlarla tanıştığınızda işinizi etkili bir şekilde anlatabileceğiniz küçük monologlar hazırlayın. İki veya üç cümle olmalı ve insanların dikkatini çekmeli. İşinize yatırımcı çekecek kısa bir sunum konuşması her zaman aklınızda olsun.

Hobi İşinizde Israrcı Olun

wooden old bridge

Roma bir günde kurulmadı. İlk günden başarı bekleyemezsiniz ve büyük ihtimalle olmayacak da. En bilinen ve başarılı markalar bile zorluklar yaşayarak bugünlere gelmişlerdir. Kişi bu durumlarda bile nasıl ilerleyeceğini bilmelidir.

Moralinizi yüksek tutmalısınız. Hiç bir hata yapmadan yürütülen hiç bir işletme yoktur. Her iş öyle ya da böyle hatalar yapar. Engellere hazır olun ve bunların sizi aşağıya çekmesine izin vermeyin. Bir konu hakkında profesyonelleşmek kolay bir iş değildir. Zor zamanlar iyi gelecekler yaratır.

Benzer Sayfalar

En Kötü 13 Blog Hatası ve Nasıl Düzeltileceği

Blog yazmak organik arama sonuçları için anahtardır. İyi yazılmış ve paylaşılmaya değer blog yazıları web sitelere trafik sağlar.

Aslım Şimşek Köfte Piyaz Sanal Şubesini Açtı

Yeniliklere açık olan Aslım Şimşek Köfte Piyaz, Vhizo ile açtığı web sitesi ile online şubesini açmış ve rekabette geri kalmamış.

Yemek Sektöründe Başarısını Kanıtlamış Bir İsim: İzzet Sultanyar

Bir mekana gitmeden önce herkesin akıllı telefonlarına sarıldığı günümüzde Sultanyar Kebapçısı da rekabetten geri kalmamak için web sitesini Vhizo ile açarak bir adım öne geçmiş.