Kaçınılması Gereken 10 Sosyal Medya Pazarlama Hatası 2019

social media marketing strategy

Sosyal medya günlük hayatımızda büyük bir yer kaplar. Instagram'da paylaşmak için fotoğraflar çeker, Facebook'ta doğum günlerini kutlar, LinkedIn'de iş bulur, Twitter'da düşüncelerimizi paylaşırız. Bir akıllı telefona sahip olan herkes sosyal medya kullanır.

Bu şartlarda sosyal medya işletme ve firmalar için çok önemli bir pazarlama aracı haline gelmiştir. 2018'in haziran ayında Instagram tam olarak 1 milyar kullanıcaya ulaştı. Bu Avrupa kıtasının nüfusundan da fazla. Bütün işletme veya firmaların sosyal medya pazarlamasına yatırım yapması bir sır değil. Hemen her iş kolu ürün veya hizmetleri pazarlamak için sosyal medyayı kullanıyor.

Latince'de hatanın insana özgü olduğunu belirten "errare humanum est" diye bir söz vardır. Yine de kaçınmanız gereken hatalar vardır. Sizlere en yaygın 10 sosyal medya pazarlama hatası sıralaması yaptık ve bunlara çözümler sunduk:

Strateji Kuramama

Herhangi bir şeye başlamadan önce bir sosyal medya pazarlama stratejisi kurmalısınız. Günümüzde, insanlar kişisel hesapları için bile taktikler kullanıyor.

Siz ve/veya sosyal medya ekibiniz değerli vakitinin büyük kısmını sosyal medyada harcayabilir ama yine de bir geri dönüş alamayabilirsiniz. Zamanınızı boşa harcamamak için bir sosyal medya pazarlama stratejisi belirlemeli ve onu uygumalaya geçirmelisiniz. Detaylı ve uygulanabilir hedefler koymalısınız. Bu hedefleri gerçekleştirmek için de planlı olmalısınız.

Sosyal medya pazarlama stratejisi hakkında bir kaç anahtar kelime vardır:

-Hedefler Koyun: Hedefiniz nedir? Ürün veya hizmet mi satmak istiyorsunuz yoksa marka kimliği oluşturmak mı? Gerçekleştirmek için bir hedef belirleyin.

-Sosyal Medya Takımı Kurun: Bir kişi her gün içerik paylaşmaya ve bu paylaşımlara yapılan yorumlara cevap vermeye yetecek mi?

-Hedef Kitlenizi Belirleyin: Hedef kitleniz kimler? Ürün veya hizmetlerinizi 21-29 yaş arasındaki insanlara mı satacaksınız yoksa 34-45 yaş arasındaki insanlara mı? Hangi ülkeye satış yapmayı planlıyorsunuz?

-Metotlar ve Taktikler Kullanın: Kısa videolar mı kullanacaksınız? Referans fotoğraflar mı kullanacaksınız? Takipe takip mi atacaksınız?

-Zaman Harcayın: Eşsiz bir içerik üretmek içn ne kadar zaman harcamayı gözden çıkarıyorsunuz?

"Bana bir ağacı kesmek içn altı saat verirseniz bunun ilk dört saatini baltamı bilemek için kullanırım."

  • Abraham Lincoln

planning

Bir sosyal medya politikasına sahip olmak şarttır. İşinizin saygınlığını korumak için çok önemlidir.

Yorum kısmında yaşanabilecek bir felaketi sağlam temellere oturtturulmuş bir sosyal medya politikası ile önleyebilirsiniz. Çalışanlarınıza nelere nasıl cevap verilip nasıl cevap verilemeyeceğini söyleyebilirsiniz. Sonuçta bu onların kişisel hesapları değil.

Sosyal medya politikası imajınız için bir sigorta sistemidir.

Bencil Olmak

Sosyal olmak için paylaşmalı ve başkalarına da değer vermeliyiz. Sosyal medya pazarlamasının sadece ürün veya hizmetleriniz ile alakalı paylaşım yapmakla alakalı olduğu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu işletme hesapları için genel yapılan yanlışlardandır.

İnsanlar sosyal medyada reklam görmekten hoşlanmaz. Bu platformlarda hizmetinizi veya ürününüzü satmak istemediniz gayet normal ama bunu üstü kapalı bir şekilde yapmalısınız. Çok fazla reklam paylaşımı takipçi kaybetmenize sebep olacaktır ve unutmamakta fayda var bu takipçiler sizin gerçek hayattaki müşterileriniz.

Normal bir kullanıcı gibi bir paylaşım yapmak sadece satış yapmak için sosyal medya kullanan bir işletme hesabı gibi paylaşım yapmaktan çok daha etkilidir.

İnsanların içeriklerinizle etkileşime girmesini sağlamalısınız. Peki, nasıl? Cevabı için diğer başlığımızı okuyunuz.

Takipçilerle Etkileşime Girmemek

İçerik pazarlaması standart reklamcılıktan farklıdır. Profesyonelliğinizi göstermek ve bilgi sağlamak için takipçileriniz ile etkileşime girmelisiniz. Sosyal medya direkt olarak ürün veya hizmet satmaktan insanların içinde merak duygusu uyandırma üzerine kurulu bir platformdur.

Gerçek hayatta olduğu gibi sürekli ve çokça kendi hakkınızda konuşmasanız daha fazla arkadaş edinirsiniz. Müşterilerinizin işletmeniz veya firmanız hakkınızda paylaştığı ilgi çekici içerikleri paylaşın ve onları etiketlemeyi unutmayın. Bu yöntem size Instagram'da takipçi kazandıracaktır çünkü insanlar sosyal medyada öne çıkarılmayı sever.

Olumsuz Yorumları Silmek veya Umursamamak

people comments

Sosyal medya pazarlamasında yapılan en büyük hata. Negatif yorumlara karşı direkt olarak hizmet veya ürününüzü savunmaya geçmeyin çünkü bu sadece daha fazla negatif yorumla sonuçlanacaktır. İnsanlar çözüm ister tirat atılmasını değil. Onların şikayetlerine olabildiğince çabuk cevap verin, olabildiğince kibar konuşun ve onlara hizmet ve ürünlerinizi geliştirmenizi sağlayacak geri dönütleri için teşekkür edin.

Sabırlı, net, saygılı ve olabildiğince kibar olun.

İmla ve Yazım Hataları

İmla ve yazım hataları hemen dikkat çeker. Bu tarz hataları herkes yapabilir ama kaçınmakta fayda vardır. İçeriğinizi birden fazla okuyun ve yayımlamadan önce paylaşmak için kusursuz ve hazır olduğundan emin olun. Küçük bir imla hatası bütün içerikten çok daha fazla dikkat çekebilir. Herhangi bir hata yaptığınızı fark ettiğiniz anda düzeltin.

Türkçe içerikleriniz için TDK sitesi ve uygulamarını mutlaka kullanın. İngilizce içeriklerinizin kontrolü için Grammarly son derece kullanışlı bir uygulamadır.

Her Platformda Olmaya Çalışmak

Sosyal medya pazarlaması harika bir satış yöntemi, bu doğru, ama her platformda da olmanıza gerek yok. Her sosyal medya platformu kendi özel hedef kitlesine sahiptir. Örnek olarak, yapılan çalışmalara göre, Pinterest kullanıcıların neredeyse %84'si kadın ve daha çok yemek&içecek ile alakalı içeriklerle ilgileniyorlar. Yani, avukatsanız Pinterest'ten size iş çıkmaz.

man struggling

Belirli sayıda sosyal medya platformuna odaklanın. Konsantrasyonunuzu size en iyi geri dönüşü sağlayacak platformlara verin.

Sürekli Aynı Tarz İçerik Paylaşmak

En büyük sosyal medya pazarlaması başarsızlıklarından biri sürekli infografik veya blog postu link paylaşmaktır. Eğitici, kurumsal ve eğlenceli içeriklerin paylaşımı kendi içlerinde bir denge ve uyuma sahip olmalıdır. Bu sayede takipçilerinizin ilgisini korursunuz.

Düzensiz Ritimde Paylaşım Yapmak

Sosyal medyada dengeli bir paylaşım ritmi bulmak anahtardır. Gün içerisinde olabildiğince çok paylaşmaya odaklanmayın. Belirli bir takvim oluşturun ve planlayın. Pratiğe dökülemeyecek planlar kurmayın. İlk başladığınızda paylaşılacak çok fazla şey bulabilirsiniz ama 90 günden sonra ne olacak? Gerçekten de o zamanlarda da günde 5 içerik paylaşabileceğinize inanıyor musunuz? Büyük ihtimalle paylaşamayacaksınız. Ayrıca gün içerisinde fazla paylaşım yapmak erişim sayılarınızı da düşürecektir.

Diğer bir büyük hata da spam yapmaktır. Spam linkler paylaşmayın ve bir gün içerisinde çok fazla içerik paylaşmayın. Paylaştığınız içerik sayısına odaklanmayın, takipçilerinizle etkileşime girmeye odaklanın.

Buffer sosyal medya kanallarınızda yapacağınız içerik paylaşımlarını planlamak için son derece kullanışlı bir uygulamadır.

Çok Fazla Hashtag Kullanmak

Sosyal medyada bir içerik paylaşırken kullandığınız hashtag sayısına dikkat edin. Paylaşımınız bir etkileşim almak için çok çaresiz gözükebilir. Bu tarz bir yaklaşım imajınız için zedeleyici olabilir.

Kendi sosyal medya kullanım tecrübelerinizi düşünün. Hashtag'lerle dolup taşmış bir yazıyı okumaktan kimse hoşlanmaz. Hashtag'lar ihtiyaç olduğu kadar ve yerinde kullanıldığı sürece sosyal medyada daha iyi etkileşim almak için vazgeçilmez bir yöntemdir.

Analizleri Dikkate Almamak

analytics on macbook

Hemen her sosyal medya platformu kendi analiz araçlarına sahip. Bu araçlar size kitleniz hakkında, en iyi etkileşim alan paylaşımınız, takipçilerinizin ilgi alanları ve kullanıcılarınızın arasındaki hangilerinin daha etki sahibi olduğu hakkında bilgi sağlar. Sosyal medya pazarlama başarınızı optimize etmek için havayı yumruklamayın ve analizleri kullanın.

Vhizo ile hemen bugün ücretsiz web sitesi kurun.

Benzer Sayfalar

SEO İçin Yapmamanız Gereken 8 Hata 2019

Arama motoru sonuçlarında gözükmek istiyorsanız oyunu kitabına göre oynamalısınız. SEO yaparken kaçmanız gerek 8 hatayı derledik.