Müşteri Güveni Kazanmak İçin Kanıtlanmış 5 Yol

güven atlaması

Güven iş dünyasındaki en önemli şeydir. Referansların gücü reddedilemez. Forbes dergisinin araştırmalarına göre müşterilerin yüzde 83’ü güvendiği bir işletme veya firmayı başkalarına da öneriyor. İster ağızdan ağıza yayılmak olsun ister sosyal medyada paylaşılmak olsun referans kazanmak her işin temelini oluşturur.

Bu blogda, müşterilerinize güven sağlamanız konusunda yardımcı olacak 5 konu başlığı üzerinde duracağız.

Online Yorum Alın

Müşterilerinizden online olarak referans almak için elinizden geleni yapın. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki potansiyel müşterilerin yüzde 68’i bir alışveriş yapmadan önce online araştırma yapıyor. Bu rakam 2007’de sadece %7 iken gittikçe artmakta ve yakın zamanda da durma ihtimali yok.
Under Armour CEO’su James Menta konu hakkında “Büyük bir pazarda rekabet içerisindeyiz ve müşterilerden gelen olumlu yorumların işletmeler için sihir yarattığını biliyoruz. İster hediye dağıtarak ister harika bir servis vererek olsun işletmeler mümkün olduğunca çok sayıda olumlu online yorumlar almayı hedeflemelidir.” diyerek online yorumların önemi hakkındaki görüşünü net bir şekilde belirtmiştir.

İçerik Pazarlaması Kullanarak İnsanlara İstediklerini Verin

İçerik Pazarlaması

Aklınızda bulundurmanız gereken bir numaralı kural pazarlamanın müşteri güvenini sağlamak için yapacağınız hareketlerden ayrılamayacağıdır. Buna en büyük örnek içerik pazarlama kampanyanızdır. Hedefinizin ve kalitenizin ne olduğunu herkes bilmeli. Ne iş yaptığınızı net bir şekilde ortaya koymalısınız.

Buna ek olarak hedef kitlenizi tam on ikiden vurmanız gerekir. Tıklama tuzaklarıyla uğraşmayın, zaman kaybetmeyin. İşiniz ve paylaşımlarınız hakkında dürüst olun ki sadece sizin ne dediğinizi önemseyecek insanlarla etkileşime geçtiğinizden emin olun.

Devamlılık sadece işinizin bürokratik süreci için vazgeçilmez değil. Paylaşımlarınızdaki görsellerde bir devamlılık oturtun. Markanızın sosyal medyanızdan web sitenize kadar hemen her yerde tanınabilir rahatlıkla tanınabilir olduğundan emin olun.

Görür görmez müşterilerinizin aklına sadece işletme veya firmanızı getirecek bir renk tonu ve logo kullanın. Markanıza has bir estetik yaratın. Yarattığınız görsellerde sürpriz yok bu X markası dedirtecek bir imzanız olsun.

Psikolojik açıdan kanıtlanmış bir gerçek olarak belli renklerin belli duyguları harekete geçirdiğin unutmayın. Satışlarınızı arttıracak rengi kullanın.

Web sitenizde blog yayınlayın. Yayınladığınız bloglar işinizle alakalı tutun ve optimal seviyede işinizle ilgili anahtar kelimeleri bu bloglarda kullanın.

İşiniz hakkında videolar çekin. İşinizin üretim sürecinden çekilen videolar müşterilerinizde güven hissi oluşturma konusunda en etkili ve en eğlenceli yollardan biridir. Yapım aşamasını inceleme fırsatı bulan müşterinizin kafasında ürün veya hizmetiniz hakkında soru işaretleri silinecektir.

Sosyal medya influencer’ları ile iş birlikleri yapın. Yaptığınız iş alanın etkili olan bir sosyal medya kullanıcı sizin için harika bir referans kaynağı olabilir. Ünlü insanların aksine tıpkı bizden biri hissi veren influencer’lar müşterilerinize güven hissini sağlamanız konusunda size çok yardımcı olacaktır.

Etkileşim oranlarını ve gerçek takipçi oranlarını araştırmayı ihmal etmeyin. Sosyal medya influencer’ları takipçi ve etkileşim oranlarına göre pek çok farklı paket ve ücretlendirme sunmaktadır. İyi bir araştırma sonucunda doğru seçilmiş bir influencer satışlarınızı tavana vurdurabilir.

Olumsuz Görüşleri Silmeyin

Negatif geri dönütler gerçek dünyada iş yapmanın acı gerçeğidir. Eğer online bir varlığınız varsa (ki bu günümüzde olmazsa olamazdır) negatif yorumlarla karşılaşma ihtimaliniz artır. İş sosyal medya hesabınızda kötü bir yorum veya olumsuz bir geri dönüt olması fark etmeksizin problem yaşıyorsunuzdur.

Büyük ihtimalle yapmak istediğiniz ilk şey olumsuz görüşü direkt olarak silmek olacaktır. Müşteriler sandığınızdan zeki, bundan emin olabilirsiniz. Eğer sadece olumlu yorumlar içeren bir sosyal medya görürlerse o hesaba ve dolasıyla hesabın sahibi olan işletme veya firmaya güvenmek konusunda sıkıntı yaşayacaklardır.

Ayrıca, aslında negatif geri dönütler size müşteri güvenini arttırmak konusunda yardımcı olacaktır. Size şikayetini bildiren her bireye profesyonelce yardım edin. Eğer şikayetini yapan kişi hakarete geçer veya saçmalarsa bu sadece sizin işinize yarar; size olan güveni ve saygınlığı arttırır. Problemi çözerseniz yine güven saygınlığınızı arttırmış olursunuz.

Kötü gözüken olumsuz geri dönütler aslında güven konusunda son derece yardımcı ve kazançlıdır.

Müşteri Hizmetleri Takımı Kurun

siyah diyafon

Müşterilerinize sanki onlar yabancılarmış gibi ya da duvara konuşuyorlarmış gibi hissettirmeyin. Müşterilerinizin güvenini kazanmakta altın kural onları firma veya işletmenizle bütünleşmiş hissettirmektir.

Pek çok firma veya işletme, müşterilerin olumsuz yorumları ve negatif geri dönütleri ile pazarlama kampanyalarının baltalandığını ve zarar gördüğünü düşünür ve bundan şikayet eder. Bunun için en iyi çözüm aslında ilk olarak sağlam iş yapmaktır.

Gerçek şu ki pek çok insan iyi bir iş çıkarmadığında müşterilerin bu duruma tepki göstermesinden şikayet eder. Müşteri kötü bir işe anlayış göstermek zorunda değildir.

Müşteri memnuniyeti oluşturmak ver olumsuz görüş almamak için en güvenilir ve en sağlam yol ilk olarak mükemmel işler çıkartmaktır. Müşterilere istediklerini vermek, beklentilerini karşılamak roket bilimi kadar zor değil. Müşterilerinizin tek istediği onların söylediklerini umursayacak, bu söylediklerine profesyonel bir şekilde yaklaşım çözüm önerecek bir müşteri hizmetleri temsilcisidir.

Konuşmak bizi arkadaşlarımızla daha yakın yapar. İster bir öğle arasında ister dışarıda dedikodu yaparken olsun paylaşmak insan ilişkileri için olmazsa olmazdır. İnternet dünyası içinde aynı kurallar geçerlidir. Hatta söz konusu işiniz olduğunda bu durum gerçekten ciddi bir konuya dönüşür.

  • Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?

Vhizo’nun en önemli editör bileşenlerinden olan Zendesk Chat yardımınıza hazır. Zendesk Chat’ten oluşturduğunuz üyelik ile web sitenize gelen müşterilerinize veya potansiyel müşterilerinize anında canlı destekte bulunabilirsiniz. Ayrıca, Disqus eklentisi ile web sitenizdeki paylaşımlar hakkında kullanıcılarınıza görüşlerini belirtme imkanı verir ve sorun veya sorulara hemen cevap verebilir, konu hakkındaki hakimiyetinizi gösterebilirsiniz.

Sadakat Kampanyaları Yapın

Son olarak, oluşturduğunuz müşteri memnuniyetini korumanız gerekir. Bunu sağlamanın en iyi yolu sadakat kampanyaları yapmanızdır. Pek çok farklı şeyin dahil olabileceği pek çok sadakat programı vardır. Bununla beraber en önemli ve bir numaralı kural ise bu kampanyanın sadık müşterilerinizin hayatını kolaylaştırmasıdır veya hayatlarında fark yaratmasıdır.

Birinin doğum gününde ona bir külah dondurma göndermek sadakat kampanyası değildir. Müşterileriniz olduğu yıllara doğru oranla gittikçe büyüyen avantajlara sahip olmalı ve kendilerine özel kampanyalara sahip olmalılardır. Kısa vadede müşterilerinize ciddi oranlarda indirim yapmanız işletmeniz veya firmanız için zararlı gözükse de uzun vadede bu özel kampanyaların yararını göreceksiniz.
Pek çok sadık müşteri eğer onların sadakatini ödüllendirirseniz firmanız veya işletmeniz ile belki de ömür boyu iş yapar, alışveriş yapar. Farklı sadakat kampanyası programları deneyerek işletmeniz veya firmanız için en etkili yöntemi seçin.

Özet

Müşterini memnuniyetini sağlamak ve onları sadık müşteriler haline getirmenin zaman aldığı su götürmez bir gerçek. Müşteri güvenini kazanmak için kısa bir kestirme yol yok. İşleri düzenler ve güzel işletirseniz zaman içerisinde istediğin geri dönüşleri hem müşteri memnuniyeti ve güveni olarak hem de maddi olarak alırsınız.

Siz de hemen bugün Vhizo ile kodlama ile uğraşmadan web sitenizi kurun ve müşterilerinize güven verin.

Benzer Sayfalar

E-Posta Yazarken Yapmamanız Gereken 9 Hata

Bu blogda e-posta yollarken kesinlikle kaçınmanız gereken 9 hatayı listeledik.

İşinizi Büyütün: Web Sitesi Sahibi Olmanın 6 Avantajı

Potansiyel müşterileriniz de size ulaşabilmek için bir web arama motoru kullanacaktır.

6 Adımda Mükemmel Alan Adını Seçme Tarifi

Size alan adınızı seçmek için yardıma hazırız. Web sitenize başarılı bir alan adı seçmek için size 6 adımlı bir tarif veriyoruz.