SEO İçin Yapmamanız Gereken 8 Hata 2019

wrong turn

Genel geçer bir gerçek olarak arama motoru sonuç sayfaların daha üst sıralarda çıkmak için arama motoru optimizasyonu(SEO) yapmak mecburiyettir. SEO ile ilgili neler yapılması gerektiğini SEO Çakraları blogumuzda sizlerle daha önce paylaştık. Bu blogda size arama motoru optimizasyonunda yapılmaması gerekenler anlatacağız.

Arama motoru sonuç sayfalarında çıkmak istiyorsanız oyunu kitabına göre oynamalısınız. Söz konusu SEO olunca kaçınmanız gereken ve en öne çıkan 8 hatayı sıraladık:

Mobil Kullanıma Optimize Etmemek

People using iPhone

Cep telefonu üzerinden yapılan aramalar online olarak yapılan aramaların %50'sinden daha fazlasını oluşturuyor. Google yayınladığı Mobilegeddon güncellemesi ile mobil cihazları algoritmasının temeline oturttu. Mobil versiyona sahip web siteleri veya girilen cihaza göre değişik gösteren internet sitelerinin daha üst sıralarda çıkma ihtimali daha yüksektir.

Her şeyden daha önemli bu durum kullanıcı deneyimini kötü anlamda etkiler. Kimse cep telefonundan arama yaparken mobil versiyonu olmayan bir web sitesini gezmek istemez. İnsanlar genelde bu tarz web sitelerini girer girmez terk ederler. Bu siteden çıkma oranlarınızı arttırır.

Web sitenizi Vhizo ile kuruduysanız telaşa gerek yok, internet siteniz kurulduğu andan itibaren mobil uyumlu olur.

Anahtar Kelime Yığmak

Yapabileceğiniz en büyük hata. Bu yöntem sizi flood web sitesi kategorisine sokar. Bütün amacınız Google'da gözükmek için yazmak olsa da unutulmaması gereken insanların içeriği okuyacağı ve web sitenizle etkileşime gireceğidir. Onlar sizin ürün veya hizmetlerinizi alacak.

Görsel alternatif metinlerine, meta etiketlerine anahtar kelime yığmayın ve sakın onları görünmeyen renklerde yazmayın. Bunların hepsi Google'ın çoktan çözdüğü ve cezanlandırdığı yöntemler.

Anahtar kelime çalışmalarınızı yapın ve onları en ideal seviyede kullanın. Onları H1 başlıklarınızda ve içerik yazısının %2-%3'ünde kullanın. Verdiğiniz emeklerden tam randıman alabilmek için Google Keyword Planner kullanabilirsiniz.

İntihal İçerik Paylaşmak

anonymous using laptop

Taklitler aslını yaşatır. İçeriğinizde intihal yapmanız hayatın her alanın olduğu gibi son derece kötüdür. Arama motoru botları bir sayfayı indekslerken eğer benzer bir içeriğe denk gelirlerse kafaları karışır. Bu durum intihal yapan web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında arka sıralara düşmelerine sebebiyet verir. Bu sıralama zamanla sadece daha da kötüye gider.

Kendinize öz, eşsiz, kaliteli ve yeni veya her zaman geçerli içerikler yazarak Google sonuçlarındaki sıralamanızı arttırabilirsiniz.

İçeriklerinizi paylaştığınız gibi internet sitesi trafiğinizin artmasını beklemeyin. İçeriğiniz zaman içerisinde daha fazla etkileşim ve tık aldıkça daha yukarı sıralara doğru ilerleyecektir.

İçeriğinizin bütününü başka platformlarda paylaşmayın. Paylaştığınız yerler sizden daha fazla tık alırsa bu sizin SERP'teki(arama motoru sonuç sayfaları) yerinize kötü anlamda etki eder.

Görselleri Optimize Etmemek

İçeriğinize mükemmel görseller eklediğinizi düşünebilirsiniz ama bunlar Google algoritmaları açısından da mükemmel mi? Her ne kadar konu üzerinde araştırmalar ve geliştirmeler olsa da Google görselleri bizim gördüğümüz gibi göremiyor. Resim açıklamaları ve alternatif resim metinleri arama motorlarının görselleri görmelerini sağlıyor. Instagram dahi son güncellemesinde alternatif resim metnini algoritmasına ekledi.

Görseller yazılan alt Yazı(alternatif yazı) bu görsellerin yazısal bir halidir. Bu yöntem görme engeli olan insanlar için geliştirilse de bunun Google botlarının görselleri birbirinden ayırmasında da etkili olduğu anlaşıldı. Açıklaması girilmiş resimler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda çıkmanızı sağlar. SEO açısından kullanabileceğiniz en iyi taktiklerdendir.

Daha önce de belirttiğimiz üzere bu alanda anahtar kelimenin fazla kullanımından kaçın.

Vhizo'da alternatif metin şu şekilde girilir:
![ALTERNATİF METİN BURAYA](https://vhizo.com/user/2837219/library/görsel.jpeg)

Anlaşılır URL Adresi Kullanmamak

url sample

Hem SEO açısından hem de kullanıcı deneyimi açısından URL adresleri net, basit ve sade olmalıdır. URL adresinizde alfabede yer almayan karakterler(?!^^% gibi) veya rakamlar kullanmamak web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için akıllıca bir yöntemdir.

Sayfa başlığı veya onun kısaltılmış bir versiyonunu kullanabilirsiniz. URL adresini hem profesyonel tutun hem de dikkat çekici yapın. Alakasız bir URL adresi ziyaretçilerin web sitenize olan güvenini düşürecektir.

Anasayfanızı başka bir sayfa olarak ayarlamayın. Örnek olarak eğer alan adınız "örnek.com" ise onu anasayfanız olarak tutun "örnek.com/index.html" değil.

Backlink Takıntısı

Backlink'lerin SEO için son derece önemli olduğu doğru ama önemli olan sayısı değil kalitesidir. Web sitenize aldığınız backlink sayısına kafayı takmayın.

İçerisinde 75'ten fazla link olan sayfalardan backlink almayın. Bu kadar çok link spam olarak gözükebilir ve arama motoru botları tarafından değersiz olarak değerlendirebilir. Sadece sayılı web siteleri bu kadar fazla link paylaşmasına rağmen kalitesinden ödün vermez.

Sadece anasayfanıza backlink almayın. Bu doğal gözükmez ve doğal gözükmezse Google alt sıralara koyar. Blog sayfalarınıza, ürün veya hizmet sayfalarınızı backlink'ler alın. Sadece tek sayfaya yönlendirilen backlink'ler Google'a şüpheli gözükür.

Amatörlerle Çalışmak

people handshakes

SEO ciddi bir iştir. Arama motoru optimizasyonu web sitenizin başarısını belirler ki bu başarı müşteriye dönüşen şeydir.

Kısa bir sürede ilk sayfada çıkma garantisi veren "SEO uzmanlarına" güvenmeyin. Saygıdeğer hiç bir SEO firması size bunu garanti edemez. Bu sahtekarlar paranızı alır ve web sitenizi spam'lemeye başlar. Bu durum sadece Google tarafından cezalandırılmanızla sonuçlanır.

Hangi SEO ajansını tutacağınıza dair detaylı bir araştırma yaptıktan sonra karar verin. Kahve severlerden özür dileriz ama bu seçim ofisine seçilen kahve makinesinden çok daha önemlidir. Online pazarlama 2019 ve daha sonrasında bir işletme veya firmanın başarısı için anahtardır. Bir SEO şirketi sizi vezir de edebilir rezil de edebilir ve hatta batırabilir.

Güveninizi kazanan bir SEO firması tuttuktan sonra kendinizi süreçten koparmayın. Süreç boyunca etkileşimde kalabilmek için arama motoru optimizasyonu hakkında onlardan veya internetten daha fazla strateji, taktik ve metotlar öğrenmeye çalışın. Unutmamak gerekirse eğer SEO ajansı başarısız olursa asıl başarısız olan sizin girişiminiz olacaktır.

Bonus: Sayfanız İçin SEO Araçları

İnternette pek çok ücretsiz SEO araçları mevcut. Bunlar SEO prensiplerine uyumlu web siteleri yapmanız için yardımcı olurlar. Siziz için bir kaç tanesini seçtik:

SmallSEOTools

Bu internet sitesi küçük ama etkili SEO araçlarıyla dolu. İngilizce gramer hatalarınızı, intihali, arama motoru optimizasyon skorunuzu ve daha bir çok şeyi kontrol edebilirsiniz. Bu web sitesinin ne kadar etkili ve yardımcı olduğunu kullandıkça tecrübe ederek anlayabilirsiniz.

Neil Patel

Neil Patel en önde gelen SEO uzmanlarındandır. Söz konusu web sitenize daha fazla trafik çekmek olduğunda onun söylediklerine tamamen güvenebilirsiniz. Onun SEO analiz uygulamasını kullandıktan sonra size sunmuş olduğu önerileri mutlaka değerlendirmeye almanız lazım.

SeoQuake

Arama motoru optimizasyonu için harika bir Google Chrome eklentisi. Web sitesini terk etmeden rahatlıkla analiz yapabilirsiniz.

Benzer Sayfalar

Kaçınılması Gereken 10 Sosyal Medya Pazarlama Hatası 2019

Sosyal medya işletme ve firmalar için çok önemli bir pazarlama aracı. En yaygın 10 sosyal medya pazarlama hatası sıralaması yaptık ve bunlara çözümler sunduk.