SEO SSS: Bütün SEO Sorularınızın Cevapları

question mark

Vhizo ile kolayca harika web sitenizi kurdunuz. Sıra arama sonuçlarında üst sıralara yükselmekte. SEO sıralama sonuçlarında ilk sayfaya çıkmak için cevabınız. “SEO nedir ?”, “Nasıl kullanılır ?”, “Herkes yapabilir mi ?” Gibi sorularınızın cevabı ise bu yazımız.

Uğraşılması zor gibi gözüken, kafalarda soru işaretleri oluşturan SEO aslında kaliteli ve referanslı içerikleri ön plana alan son derece basit bir prensip.

Bilgi, güçtür. Daha fazla bilmek her şeyde olduğu gibi SEO’da da size avantaj sağlar. Daha etkili oluşturulmuş bir web sitesi tıklanma sayınızı arttıracak ve haliyle müşteri sayınızı da arttıracaktır. Kulağa hoş geliyor değil mi ? Şimdi sıkça sorulan sorulara ve bunların cevaplarına göz atalım:

SEO Nedir ?

Türkçe’de Araştırma Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO, arama motorlarının kullanıcıya en doğru sonucu vermek için kullandığı bir algoritmadır.

SEO, web sitenizi en başta Google ve diğer arama motorlarının sonuçlarında üst sıralara çıkartmak için yapabileceğeniz her şeyi kapsar. Sayfanızdaki başlıklar ve açıklamalar, eklediğiniz resimlerin tanımlamaları, sitenize olan “backlink” sayısı ve blog oluşturmak, sizi öne çıkaracak bazı detaylara örnektir.

SEO ve SEM Arasındaki Fark Nedir ?

Her ikisi de bir web sitesinin bulunabilirliğini arttırma yöntemidir. Aradaki temel fark ise SEM (Arama Motoru Pazarlaması) bir ödeme planı gerektirken, SEO ücretsizdir. Yeterli bir çalışma ile tek kuruş ödemeden SEO ile arama sonuçlarında üst sıralara çıkarsınız.

Neden İşim İçin SEO’ya İhtiyacım Var ?

Reddedilemez gerçek şudur ki herkes arama motorlarını kullanıyor. Google’da günde ortalama olarak 3.5 milyar arama yapılıyor. Hava durumunu kontrol etmekten, en yakınımızdaki kuaförü bulmaya kadar her alanda arama motorları günlük hayatımızın bir parçası artık. Bu durum ise bize müşterilerimizin bize nasıl ulaşacağı hakkında fikir vermek açısından çok önemli. Arama motoru optimizasyonu yapılmamış bir web sitesinin online olarak başarılı olması imkansızdır. Web sitenizi kimse bulamazsa var olmasının bir anlamı var mıdır ? Bulanan bir web sitesinin gerçekten var mıdır ? Siz en iyisi web siteniz hakkında Kierkegaard’ın öncüsü olduğu varoluşçuluk felsefesi sorularıyla daha fazla meşgul olmadan SEO bilginizi arttırın.

Arama Motorları Nasıl Çalışır ?

Çok kısa şekilde, arama motorlarının gelişmiş algoritmaları 3 alt başlık altında incelenebilir:

İlki taramadır. Basit olarak web sitenizi taraması veya girdiğiniz kodlar üzerinden yapılır.

İkinci olarak dizine eklemektir. Taranan web siteleri inanılmaz büyüklükteki veri tabanlarına kaydedilir. Buna indeksleme denir.

Son aşama ise herhangi bir kişinin arama kutucuğuna yazmasıyla başlar. Arama motoru kaydettiği veri tabanına başvurarak aranan kelime veya kelimelere en uygun web sitelerini kullanıcısına sunar.

SEO Kullanmak İçin Kodlama Bilmem Gerekiyor Mu ?

Kesinlikle hayır. Vhizo ile web sitesi kurmak için bile kodlama bilmeniz gerekmezken SEO için de kesinlikle gerekli değil. Temel HTML kodlamaları bilmek tabii ki işinize yarayacaktır ama ciltlerce kodlama bilgisine kesinlikle ihtiyaç duymazsınız.

Yerel SEO Nedir ?

Yerel SEO belli bölgelerdeki “Antalya’daki Terziler” gibi arama sonuçları üzerinde etkili bir yöntemdir. Her ne kadar müşterileriniz yerel de olsa sizi online olarak ararlar. Arama motorları sonuçları çevrenizden müşteri çekmek için en etkili yöntem haline geldi. Google Benim İşletmem'e kayıt olmak size bulunduğunuz alandaki arama sonuçlarında ön plana çıkma fırsatı sağlar.

Yerel SEO hakkında daha fazlasını bu blogdan okuyabilirsiniz.

Google’da Nasıl Bulunurum ?

Arama motorlarının çalışma prensibi hakkında kısa bilgi vermiştik. Google’ın arama sonuçlarında nasıl listelenebileceğinizi 3 alt başlıkta inceleyebilirsiniz:

Google Search Console’a Kayıt Olun

Google Search Console, Google’ın web sitesi sahiplerine ücretsiz olarak sağladığı bir hizmettir. GSC ile Google, web sitenin sahibi olduğunuzu anlar. Ayrıca size web sitenizin trafiği, anahtar kelime içeriği ve arama sonuçlarındaki yerleriniz gibi çok önemli bilgiler sağlar

Site Haritası Oluşturun

Site haritası, web sitenizin, arama motorları için cep haritasıdır. Her bir sayfanın bir başka sayfa nasıl bağlı olduğunu belirtir. Bu sayede arama motorları, web sitenizi kolayca ve hızlı bir şekilde tarayabilir ki bu da SEO’nuzu arttırır.

Kontrol Edin

Web sitenizin indekslenmesini kontrol etmek için en kolay yöntem Google üzerinden “site:alanadiniz.com" aramasını yapmanızdır. Eğer sonuç çıkmazsa bu web sitenizin henüz indekslenmediği anlamına gelir. Korkmayın, indeksleme zaman alabilen bir aşamadır. Aşamaları doğru olarak yaptığınız size sadece işlemlerin bitmesini beklemek kalır.

Web siteniz indekslenebilir fakat yine de arama sonuçlarında ilk sayfaya çıkamayabilir. Tam olarak bu noktada SEO işin içine giriyor.

Google Search Console için bu blogumuzu okuyabilirsiniz.

SEO’mu Nasıl Arttırabilirim?

Şunu bilmelisiniz ki web sitenizin tasarımından içeriğine kadar her şey arama sonuçlarını etkileyen birer etkendir. 200’den fazla algoritmaya sahip Google arama sonuçlarında öne çıkan başlıklar şunlardır:

İçerik

İçeriğiniz iyi yazılmış ve kaliteli mi ? İçeriğiniz mobil versiyona sahip mi ? Doğru anahtar kelimeleri mi seçtiniz ? Bunları hepsi içeriğin kaderini belirleyen sorulara örnekler. İçeriğin üzerine çalışmak kesinlike yapmanız gereken en önemli şeydir. Yazının devamında bu konu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bağlantılar

SEO için sayfanıza aldığınız bağlantılar bir onay sistemi gibi çalışır ve çok değerlidir. Sayfanıza referans bağlantılar almak kesinlikle artış sağlayacaktır.

Teknik SEO

Başlığınızın doğruluğu, içerik açıklamalarınız, SSL sertifikası gibi pek çok konuyu içerir.

SEO İçin Anahtar Kelimeler Nedir ?

Anahtar kelimeler, potansiyel müşterilerinizin sizi veya size benzer iş yapan işletmeleri ararken kullanacakları genelde iki ila beş kelime arası olan küçük cümleciklerdir. Doğru terimleri seçmek ve bunları kullanmak, Google’ın içeriğinizin hakkında daha net fikirlere sahip olmasına ve sizi alakalı bir arama sonucu olarak görmesini sağlar.

Doğru Anahtar Kelimeleri Nasıl Bulurum ?

En alakalı anahtar kelimeleri bulmak için bütün muhtemel anahtar kelimeleri yazın. İşinizi nasıl tanımladığınızı değil insanların sizi nasıl arayacağını düşünün. Siz işinizi “Erkek Kuaförü” olarak tanımlayabilirsiniz ama insanlar sizi “berber” olarak arayabilir.

SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır ? Kaliteli İçerik Nedir ?

Anahtar kelimeleri bulduktan sonra sıra bunları nerede kullanacağınıza gelir. Başlık, url adresi, sayfa içeriği ve resim açıklamalarınız bunları kullanacağınız yerlerdir. Bloglarınızda da kullanmayı unutmayın sakın.

Google yazınızın kalitesini ölçmek için 3 kriteri göz anına alır. Öne çıkmak için yapmanız gerekenler:

Değerli - bilgi verici ve kullanabilir olması
Emsalsiz - başka yerde bulunamaz olmanız

Yeni - düzenli olarak güncellenme yapmak

Bir blog sayfası oluşturmak, web sitenize bu üç özelliği de taşıyan içerikleri eklemeniz için olmazsa olmaz bir yoldur.

Görseller SEO’yu Etkiler Mi ?

Evet, hem de kesinlikle. Optimize edilmiş resimler sayfanızın Google Resim aramalarında öne çıkmanıza ve haliyle web sitenizi trafiğini arttırmanıza olanak sağlar. Öncelikle görsellerinize verdiğiniz ismin net olması lazım. Arama motorları görselleri bizim gördüğümü gibi göremez. Onların görmesini sağlayan görsellerin url adreslerinde yazan isimleridir. Örnek vermek gerekirse, sayfanıza ekleyeceğiniz saç fırçası görselinin adının da “sac-fircasi.jpeg” olması gerekir.

Ayrıca, eklediğiniz görsellerin boyutları da çok önemlidir. Görsellerinizi sitenizin geç açılmasına sebebiyet vermeyecek boyutlar tutmanızda fayda var. Bunun için Optimizilla gibi siteleri kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi Etkili Midir ?

Kullanıcın içeriğinizi nasıl algıladığı ve onda nasıl bir deneyim yarattığı önemlidir ve bu bir sıralama unsurudur. Bunu hesaplamanın sayfada harcanan süre ve etkileşime girilen sayfa sayısı gibi pek çok detayı vardır. Bu web sitenizin neden sadece harika gözükmesinin yeterli olmadığını ve aynı zamanda işlevsel ve kolay gezilebilir olması gerektiğini gösterir.

Anahtar Kelime Kullanma Sıklığı Ne Olmalı ?

Anahtar kelime eklemek kesinlikle oluşturduğunuz içeriğin tıklanmasını arttırmak için vazgeçilmez bir yöntem. Ama her şeyde olduğu gibi burada da önemli olan dengeyi kurmak. İyi haber, Thanos gibi olmak zorunda değilsiniz. Anahtar kelimeniz başlık ve ilk paragraflarınız da mutlaka görünecektir ve sonrasında da iki üç kere diğer paragraflarda da geçebilir. Doğal olarak belli bir konu üzerine yazarken, siz kendinizi zorlamadan anahtar kelimeler yazınız içerisinde kendilerine yer bulacaktır. Yine de siz kendiniz çok tekrar etmiş hissederseniz benzer veya eş kelimeler kullanabilirsiniz. Google’ın gelişimin algoritmaları benzer kelimeleri eşleştirmek konusunda oldukça ilerlemiş durumda. Kendinizi bir sözcük etrafında dönmek zorunda hissetmeyin.

2016’da Google’ın Phantom 4 güncellemesinden sonra Acun Medya, Google tarafından anahtar kelimeleri fazla ve art niyetli kullanımından dolayı belirli süre arama sonuçlarında gösterilmemiştir. Aklınızda bulunsun.

İdeal Makale Uzunluğu Ne Kadar Olmalı ?

Teknik olarak ispatlanmasa da pek çok araştırma uzun yazılmış makalelerin arama sonuçlarında çok daha iyi performans gösterdiği üzerine hem fikir. Bununla beraber bu ilk kural değil. Öncelikle göz önüne alacağınız standartlarınız hedef kitleniz veya endüstriniz ile alakalı olmalıdır. Ayrıca uzunluk tek önemli olan detay değil. İçeriğinizin kalitesi (ister video ister resim olsun), okuyucu memnuniyeti ve etkileşimlerinin hepsi sıralanmanızda önemli detaylardır. Aklınızda olması gereken, ne yaparsanız yapın SEO’nuz için okuyucunuzu web sitenizde daha uzun süreler tutun ve etkileşime girin.

Ne Sıklıkla Blog Paylaşmalıyım ?

Siz daha çok blog oluşturup paylaştıkça, Google botları daha fazlası için web sitenizi ziyarete gelecektir. Her gün bir blog paylaşmak zorunda değilsiniz. Ayırabileceğiniz vakite uygun bir düzen içerisinde paylaşmak uygulayabileceğiniz en iyi yöntem. Ayda bir paylaşım asgari için uygun olsa da biz size haftada en az bir paylaşımı öneriyoruz. Pek tabii daha çok paylaşım yapabilirsiniz ama içeriğin kalitesini düşürmemekte fayda var.

Daha fazla blog tavsiyelerimizi bu blogumuzda okuyabilirsiniz.

SEO Backlink Nedir ?

Backlink diğer web sitelerin size vermiş olduğu linklerdir. SEO’nun önemli stratejilerinden biridir. Daha fazla bağlantı aldıkça web siteniz de arama sonuçlarında daha öne çıkacaktır. Ucuz forum sitelerinden link alma yollarına girmeyin yoksa sonunuz beklediğinizin tam zıttı olur.

Daha fazla bilgi için Google’ın konuyla ilgili rehberini inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medya SEO’yu Etkiler Mi ?

Bu konu hakkında henüz kesin bir sonuca varılamasa da şöyle düşünmekte fayda var: insanlar ne kadar içeriğinizle bağdaşlık kurarsa o kadar paylaşır. Bu paylaşımlar daha fazla tıklanma almanızla sonuçlanır ki bu SEO’nuz için son derece önemlidir. Kanıtlanmamış olsa da sosyal medya paylaşımlarının olumlu bir etkisi vardır.

Alan Adı SEO’yu Etkiler mi ?

Şüphesiz evet. Alan adınız botların web sitenizin içeriğini anlamak için gideceği ilk nokta. Alan adınızı almadan önce sektörünüz ile ilgili araştırma yapın.

Alan adı hakkında daha fazlasını bu blogda okuyabilirsiniz.

Başlık Etiketi Nedir ? Neden İhtiyacım Var ?

Başlık etiketleri (H1’den H6’ya kadar) başlıklar ve sitenizin mimarisi için kullanılan SEO terimleridir. Gazetenin ilk sayfası gibi düşünürsek manşet en önemliyken diğer başlıklar onun altında kalır. H1 manşet kodunuz iken H3 alt başlıkların kodu olacaktır. Kullandığınız ‘#’ sayısı arttıkça “H” rakamı da artacaktır.

Arama Sonuçlarında Çıkmak Ne Kadar Sürer ?

Sabır, küçük çekirge. Eğer yeni bir web sitesi oluşturduysanız arama sonuçlarında çıkmanız zaman alacaktır. Ne zaman arama sonuçlarında yer alacağınız konusunda kesin bir zaman vermek imkansızdır çünkü rakiplerinizin yaptıkları, uyguladığınız optimizasyonlar, kullandığınız anahtar kelimeler gibi pek çok unsur ve değişkene bağlıdır.

Web Sitemi Kaç Kişi Ziyaret Etmiş ?

Bunu ölçmek için Google’ın ücretsiz servisleri Google Analytics ve Google Search Console kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Google Search Console uygulamasında, “Arama Trafiği” menüsünden “Arama Analizleri” alt menüsüne tıklayarak web sitenizin trafiği hakkında bilgil alabilirsiniz.

  • Google Analytics uygulamasında “Mülkler” seçeneğinden web sitenizi seçerek “Genel Bakış” alt menüsünü seçerek sitenizin organik trafiğini görüntüleyebilirsiniz. Karşınıza pek çok veri içeren grafik çıkacaktır. Amacınıza uygun filtremeleri yapabilirsiniz.

Benzer Sayfalar

SSL SERTİFİKASI NEDİR ve NE İŞE YARAR ?

SSL sertifikası ya da bir diğer adıyla HTTPS protokolü web siteniz ve ziyaretçileriniz arasında güvenli bir bağlantı oluşturur ve siber suçluların bilgi çalmasını engeller.

SEO Çakraları: İnternet Trafiğinizi Arttırmak İçin En İyi 11 SEO Tavsiyesi

Web sitenizin arama motorları ile huzurlu bir etkileşimde olması için SEO çakraları açık olmalıdır. Tıklanma akışı için SEO çakralarınızı açın.

SEO İçin Yapmamanız Gereken 8 Hata 2019

Arama motoru sonuçlarında gözükmek istiyorsanız oyunu kitabına göre oynamalısınız. SEO yaparken kaçmanız gerek 8 hatayı derledik.