SSL SERTİFİKASI NEDİR ve NE İŞE YARAR ?

padlock

Nasıl ki evimizin ve iş yerlerimizin güvenliğini sağlıyorsak web sitemizin de güvenliğini sağlamamız gerekir. İnternet dünyasındaki gelişmeler ile bu güvenliği sağlama yöntemleri arttığı gibi siber suçluların da yöntemleri değişiyor ve gelişiyor.

SSL sertifikası ya da bir diğer adıyla HTTPS protokolü web siteniz ve ziyaretçileriniz arasında güvenli bir bağlantı oluşturur ve siber suçluların bilgi çalmasını engeller.

Google Inc. gibi arama motorları, web sitesi sahiplerini, yollanan verinin şifrelenmesini ve güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlayan HTTPS protokolünü kullanmaya teşvik ederek internet aramalarımızı daha güvenli hale getirmeyi amaçlıyor.

Temmuz 2018 tarihinde Chrome tarayıcısına yaptığı güncelleme ile Google, SSL sertifikası sahibi olmayan web siteleri “Güvenli Değil” olarak işaretlemeye başladı. HTTPS protokolüne sahip olmayan web sitelerin isimlerinin önüne “Güvenli Değil” ibaresi getirilmeye başlandı. Chrome tarayıcısının yeni arayüzü kullanıcıları daha güvenli bir seçenek olan SSL sertifikasına sahibi olan web sitelerine yöneltme prensibine sahip.

SSL Sertifikası Sahibi Olmanın Önemi

Hala ikna olmanız gerekiyorsa önemli sebepleri sıralayabiliriz:

Site Güvenliğini Arttırın

İlk ve en önemlisi. SSL sertifikası web sitenizden çıkan ve web sitenize giren bilgileri korur. Örnek vermek gerekirse giriş bilgileri, kişisel bilgiler, adresler. SSL sertifikası bağlantınızı şifreler ve ziyaretçilerinizin bilgilerini bilgisayar korsanlarından korur.

Güveninirlik Verir, İtibar Sağlar

SSL sertifikasının önemli kazanımlarından biri olarak ziyaretçilerinizin güvenini kazanırsınız. Web sitenizin adres çubuğunda yeşil bir asma kilit ile gözükecektir. Bu bağlatının güvenli olduğunu belirtecek ve ziyaretçilerinize onların güvenliğini ciddiye aldığınızı gösterecektir. Güvenilir olmak her zaman itibarınızı attıran temel unsurlardandır.
Ziyaretçilerinizin web sitenize girdiğini ve “Güvenli Değil” uyarısıyla karşılaştığını düşünün. Büyük ihtimalle içeriği bile incelemeden web sitenizden çıkacaklardır. Bu durum pek çok potansiyel müşteri kaybetmenizle sonuçlanacaktır. İş yaparken güvensizlik ortamı sebebiyle müşteri kaybetmek istemezsiniz.

Web sitenizin içeriği ve amacı ne olursa olsun “Güvenli Değil” uyarısından kurtulmak için mutlaka SSL sertifikası sahibi olmanız gerekir.

Arama Sonuçlarında Yükselin

SSL sahibi olmak sağladığı SEO avantajları ile sizi arama motoru sonuçlarında üst sıralara taşır. Google, HTTPS Everywhere (HTTPS Her Yerde) girişimi ile internet dünyasını daha güvenli bir yer haline getirmek için SSL sertifikasına sahip olan web sitelerine arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer veriyor.

SSL Sertifikasını Nereden Alabilirim?

Vhizo olarak Premium Paket avantajları dahilinde SSL sertifikası hizmeti sağlamaktayız. Premium Paket dışında herhangi bir ekstra ücret ödemeden siz de web sitenizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. YARAR ?

Benzer Sayfalar

SEO İçin Yapmamanız Gereken 8 Hata 2019

Arama motoru sonuçlarında gözükmek istiyorsanız oyunu kitabına göre oynamalısınız. SEO yaparken kaçmanız gerek 8 hatayı derledik.

SEO’ya Giriş 101: Google Search Console

Google Search Console, SEO ile bulunmanızı sağladığı gibi web siteniz hakkında istatistik tutmanızı da sağlar.

SEO Çakraları: İnternet Trafiğinizi Arttırmak İçin En İyi 11 SEO Tavsiyesi

Web sitenizin arama motorları ile huzurlu bir etkileşimde olması için SEO çakraları açık olmalıdır. Tıklanma akışı için SEO çakralarınızı açın.