YEREL SEO: SANAL VARLIĞINIZ İLE HARİTADA GÖRÜNÜN

local seo

Her işletmenin, büronun, sanatçının, kliniğin ve işin bir web sitesine ihtiyacı var. Her işinizi birebir satışta da yapsanız bile bir sanal kimliğe sahip olmanız işinizi arttıracaktır. Google’ı yeni müşterilere ulaşmak için kullanabilirsiniz. Sonuçta kimse telefon rehberlerini karıştırmıyor artık, Google’ın arama motorunda alıyor soluğu.

Günümüzde internette aramak yapmak Google üzerinden arama yapmakla eş anlamlılığa sahip. Potansiyel müşterilerin dişi ağrıdığında veya saçını kestirmek istediğinde yaptığı ilk iş internette arama yapmak artık. Bu noktada sizlerin yapması gereken bu arama sonuçlarında en önde çıkmak. Bunu başarmak için ise size gerekli olan (Local SEO)[http://www.wikizeroo.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTG9jYWxfc2VhcmNoX2VuZ2luZV9vcHRpbWlzYXRpb24] yani Yerel Arama Motoru Optimizasyonu’dur.

Yerel SEO nedir?

Herhangi bir işletme, ofis veya klinik ve benzeri sahibiyseniz iyi tasarlanmış ve planlanmış bir web sitesi ulaşılabilirliğinizi arttıracaktır. Müşteri çekmek için bulunduğunuz alana özel bir çalışma yapmanız gerekir. Bu optimizasyon ise Yerel SEO oluyor.

coffee glasses online marketing.png

Yerel SEO işinizi yerel pazarda pazarlamanız için inanılmaz derecede efektif bir yoldur. Yerel işlerin verdikleri hizmet veya sattıkları ürünü yerel müşterilerine istedikleri zaman sunmalarını sağlar. Arama motorlarının sonuçlarına coğrafi konumunuzu da dahil etmesini sağlar. Bu pek çok yöntem ve değişkene sahip prensip, standart SEO’dan bir kaç yönden farklılaşıyor.

Neden Yerel SEO İşiniz İçin Şart?

Google’ın araştırmalarına göre yapılaran aramaların %46’sı yerel sonuçlara ulaşmak amacıyla yapılıyor.

woman puts a mark on the world

Diyelim ki Antalya’ya yeni gelmiş bir öğrenci saçını kestirmek istiyor. Bu yabancı olduğunu şehirde ilk yapacağı iş Google’a başvurmak ve yakınındaki kuaförleri aramaktır. “Bayan Kuaförü Antalya” veya “Yakınımdaki Bayan Kuaförleri” diye aranma yapma ihtimali yüksektir. Ya da direkt olarak Google Maps uygulamasından “Bayan Kuaförü” diye arama yapacaktır. Tam bu noktada eğer siz iş yerinizi Yerel SEO için optimize etmediyseniz, bu optimizasyonu gerçekleştirmiş rakiplerinizin arkasında kalıyorsunuz.
Haritada Görünün: Sanal Şubeniz

Web siteniz veya iş yerinize ziyareti arttırmak için “Local Pack” sonuçlarında çıkarak arttırabilirsiniz. “Antalya Bayan Kuaförü” araması yapıldığında Google karşınıza haritada işaretli işletmeleri ve onlar hakkında kullanıcı etkileşimli sonuçlar getirecektir. Bu listeli sonuçlar “Local Pack” veya “3-pack” olarak bilinir. Google, işletmeleri belirli bir sıraya koyacaktır.

Bu bir nevi internetteki emlak varlığınızdır. Bu sonuçlarda işletmenizin bulunduğu yer, işletmenizden fotoğraflar, çalışma saatleri, müşteri yorumları ve puanlamalarına kadar çok geniş bir bilgi içeriğine ulaşılabilir. Google bu bilgileri direkt olarak web sitenizden alabilir. Ama bu sonuçların gerçekleşmesini sağlayan yöntem değildir.

İşletme ile ilgili bütün bilgilerin geldiği bilgiler Google Benim İşletmem’e yapacağınız kayıt ile gerçekleşmektedir. Bu kayıdı var olan işletmelerden sadece %10’u gerçekleşmiştir. Siz de kayıdınızı yaparak rakipleriniz arasından sıyrılarak ileri doğru büyük bir adım atabilirsiniz. Google Benim İşletmem hakkında daha fazla için [Arama Sonuçlarında Görünün: Google Benim İşletmem](link gelecek)inceleyebilirsiniz.

İletişim Bilgisi Standardı

Araştırmalar, tüketicilerin %68’inin online arama sonucu buldukları bilgilerin veya adreslerin uyuşmadığı ya da yanlış olduğu durumlarda işletmelerden uzaklaştığını ispatlıyor.

İletişim bilgilerinizin işletme adınızı, adresinizi, telefon numaranızı ve Website URL adresinizi içermesi gerekmektedir. Bu online aramalarda potansiyel müşterilerinize sunacağınız en önemli ve tutarlı olması gereken bilgilerdir.

Bu iletişim bilgilerinizi girmeniz Yerel SEO’da üst sıralara çıkmanız için olmazsa olmazdır. Eğer bu bilgileri girmezseniz veya güncel tutmazsanız, doğruları yapan rakiplerinizin arkasında kalırsınız.

İletişim Bilgilerinizi web sitenize girebilir veya sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. İletişim bilgilerinizi nerede ve nasıl paylaşırsanız paylaşın, bu bir zorunluluktur. Eğer iletişim bilginizi güncel bir şekilde paylaşmazsanız Yerel SEO’da yer dahi alamazsınız.

Özet

Yerel pazardaki payınızı arttırmak ve daha geniş kitlelere ulaşmak için iletişim bilgilerinizi güncel ve doğru girdiğiniz bir Google Benim İşletmem hesabı oluşturmanız ve bunu internet siteniz ile desteklemeniz gerekiyor.

Benzer Sayfalar

SEO Çakraları: İnternet Trafiğinizi Arttırmak İçin En İyi 11 SEO Tavsiyesi

Web sitenizin arama motorları ile huzurlu bir etkileşimde olması için SEO çakraları açık olmalıdır. Tıklanma akışı için SEO çakralarınızı açın.

SEO’ya Giriş 101: Google Search Console

Google Search Console, SEO ile bulunmanızı sağladığı gibi web siteniz hakkında istatistik tutmanızı da sağlar.

SEO SSS: Bütün SEO Sorularınızın Cevapları

Uğraşılması zor gibi gözüken, kafalarda soru işaretleri oluşturan SEO aslında kaliteli ve referanslı içerikleri ön plana alan son derece basit bir prensip.